Mateusz Mazur

Marszałek chce przekazać obsługę kilku tras w regionie Przewozom Regionalnym. Bez przetargu

Związkowcy Arrivy już kilka razy sprzeciwiali się decyzjom marszałka, ale na razie bezskutecznie. Fot. Jacek Smarz/archiwum Związkowcy Arrivy już kilka razy sprzeciwiali się decyzjom marszałka, ale na razie bezskutecznie.
Mateusz Mazur

Piotr Całbecki nie zmienia zdania i twierdzi, że to państwowa spółka będzie odpowiedzialna za obsługę kilku linii w regionie.

Nie milknie sprawa tzw. połączeń zelektryfikowanych na terenie naszego województwa, o które bój toczą Przewozy Regionalne i prywatna Arriva. Przypomnijmy, że marszałek Piotr Całbecki chce bez przetargu przekazać te połączenia PR, które do tej pory obsługiwała właśnie Arriva. Umowa z prywatnym przewoźnikiem kończy się za kilkanaście dni, a w połowie grudnia na trasy mają wyjechać pociągi Przewozów. Toruński oddział Arrivy zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Wymiar sprawiedliwości zdecydował, że marszałek nie musi organizować w tej sprawie przetargu, ale należało dotrzymać pewnych procedur. Chodzi o to, że Arriva zbyt późno dowiedziała się o planach Piotra Całbeckiego.

Przewoźnik domaga się od urzędu marszałkowskiego uczciwej konkurencji. Dlatego w poniedziałek związkowcy Arrivy z różnymi transparentami zjawili się przed siedzibą UM i protestowali przeciwko decyzjom marszałka.

- Nie jesteś ponad prawem! Szanuj wyrok sądu! - zwracali się do Piotra Całbeckiego związkowcy prywatnego przewoźnika.

Jeśli połączenia zelektryfikowane nie zostaną im przydzielone pracę może stracić ok. 50 osób.

- Dopiero, gdy będziemy pewni, że połączenia ponownie do nas trafią, będziemy mogli cofnąć wszystkie wypowiedzenia - twierdzi Joanna Parzniewska, rzecznik Arrivy.

Ale Piotr Całbecki nie zamierza zmieniać swojej decyzji i stanowczo twierdzi, że linie zostaną bezprzetargowo przekazane Przewozom Regionalnym. Połączenia zelektryfikowane mają trafić do PR w połowie grudnia.

Wczoraj otrzymaliśmy oświadczenie marszałka. Jego treść prezentujemy poniżej.


Oświadczenie Piotra Całbeckiego
Create your own infographics

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.