Masz komputer, to... będziesz miał spokój

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc

Masz komputer, to... będziesz miał spokój

Aleksandra Gajewska-Ruc

Koniec z wizytami „pana od wodomierzy”, a rachunki za wodę będzie można płacić z domu. Wodociągi wkraczają w nową erę!

- Uważam, że to świetne rozwiązanie. Choć przez lata przyzwyczailiśmy się do wizyt pracownika wodociągów, na pewno dużym ułatwieniem będzie dla wszystkich nowy sposób odczytywania liczników. Nie trzeba będzie odrywać się od pracy, czy w domu zrywać się rano z łóżka - mówi Irena Malicka, aptekarka z Międzyrzecza.

Powiew technologii

O tym, że do 18 lubuskich spółek wodno-kanalizacyjnych wkrótce popłynie rzeka unijnych pieniędzy pisaliśmy w „GL” w zeszłym tygodniu. Wspólnie wywalczona przez wodociągi dotacja to łącznie ogromna suma przekraczająca 20 mln zł. Spółki z Międzyrzeckim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji mają więc powody do dumy, a mieszkańcy do radości, bo to właśnie oni już wkrótce odczują zmianę na lepsze.

Dotacja z unii zainwestowana zostanie w rozwój cyfrowych usług oferowanych przez zakłady wodno-kanalizacyjne. Co to znaczy? Powstaną nowe i rozwiną się te już istniejące platformy internetowe, oferujące odbiorcom wody załatwianie spraw i płacenie rachunków bez wychodzenia z domu.

- To widoczny trend w usługach i duże ułatwienie w dobie komputerów i wszechobecnego internetu. Dobrze, że firmy również w niewielkich miejscowościach idą w tę stronę. Dziś czas to pieniądz, a dzięki temu oszczędzimy sporo czasu - mówi pan Robert, właściciel sklepu w Międzyrzeczu.

Podobnie jak inni mieszkańcy, cieszy się też z zapowiadanych zmian w sposobie odczytywania wodomierzy. Bo za unijne pieniądze spółki chcą kupić kolejne urządzenia umożliwiające zdalne odczyty, bez konieczności wchodzenia „pana z wodociągów” na teren nieruchomości. Dzięki radiowym modułom osoba odczytująca wartości z liczników będzie mogła zrobić to stojąc na ulicy.

Dla mieszkańców to dobra wiadomość... mimo deklarowanej przez wielu sympatii dla pracowników, którzy odwiedzają ich domy.

„Popłyną” miliony

Dofinansowanie przyznane spółką pokryje 85 proc. kosztów inwestycji. W przypadku międzyrzeckiej spółki to prawie 756 tys. zł (to druga już dotacja dla miejskich wodociągów).

Do skwierzyńskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji „popłynie” prawie 1,3 mln zł. - Dzięki temu stworzymy platformę e-usług, zakupimy też nowoczesne urządzenia do odczytu. W przeciągu trzech lat zamontujemy ich 1.600 - mówi prezes Tomasz Reszel.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.