Masz może 10 minut? To możesz uratować komuś całe życie

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski/Polska Press
Jarosław Miłkowski

Masz może 10 minut? To możesz uratować komuś całe życie

Jarosław Miłkowski

Macie blisko do galerii handlowych, teatru czy Słowianki? W ten weekend w Gorzowie odbywa się tam akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Rok temu w podobnej akcji wzięło udział ponad 1,5 tys. osób.

Akcja rejestracji dawców szpiku organizowana jest nie przez przypadek. Szpiku potrzebuje bowiem 15-letni Michał, uczeń Technikum Elektrycznego, który zmaga się z niedokrwistością plastyczną.

Rok temu w podobnej sytuacji był Michał Dera. Gdy szukano dawcy szpiku dla niego, w akcji wzięło udział 1545 osób.

- Zachęcam do dalszego działania. Nigdy nie wiadomo, kto z naszych bliskich zostanie „wylosowany” do choroby – mówił Michał.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku zaczęła się już w mijającym tygodniu. Od poniedziałku można było rejestrować się w Teatrze Osterwy.

W ten weekend odbędzie się kulminacja całej akcji. Cały czas będzie można przychodzić do teatru. Tu będą czekać na Was od 15.00 do 20.00. Oprócz tego rejestracja będzie prowadzona w gorzowskich galeriach handlowych.

W sobotę od 11.00 do 19.00 punkt rejestracji będzie czynny w galerii Nova Park na Zawarciu. W tych samych godzinach – w sobotę i w niedzielę – akcja będzie też w galerii Feeria (czyli w dawnej galerii Manhattan) oraz w Askanie.

W akcji uczestniczy także centrum sportowo-rehabilitacyjne Słowianka. Przez oba dni weekendu punkt rejestracji będzie tu czynny od 10.00 do 19.00.

Dawcą może zostać każda ogólnie zdrowa osoba między 18. a 55 rokiem życia. – Dawcą może zostać osoba mającą co najmniej 50 kg, ale bez dużej nadwagi. Rejestrujemy też panie w ciąży – mówi Leszek Lewandowski z fundacji DKMS, która rejestruje dawców. W całej Polsce jest już ich około 1,5 mln. Procedura rejestracji trwa dziesięć minut. W trakcie przeprowadzany jest tzw. wywiad medyczny z osobą, która chce zostać dawcą. Pobierany jest też wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Dlaczego poszukiwanie potencjalnych dawców szpiku jest takie ważne i potrzeba wielu osób?

Prawdopodobieństwo znalezienia tzw. bliźniaka genetycznego dla osoby chorej jest bardzo niskie (ale – podkreślmy to – możliwe). Kto przegapi weekendowe akcje, może zarejestrować się także przez stronę www.dkms.pl.

Dawcą szpiku została niedawno znana gorzowska aktorka Marzena Wieczorek. - Nie ma się czego bać - mówi. I też zachęca do rejestracji.

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.