Matura w Lubuskiem była na medal!

Czytaj dalej
Fot. Anna Chreptowicz
Leszek Kalinowski

Matura w Lubuskiem była na medal!

Leszek Kalinowski

Brawo! Nasi maturzyści uzyskali bardzo dobre wyniki na maturze. Lepiej od nich wypadli tylko uczniowie z Mazowsza i Małopolski.

Jak wypadła tegoroczna matura w kraju? Uzyskało ją 79,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. W woj. lubuskim wynik ten wynosi 82 proc. i daje nam trzecie miejsce w Polsce. - Cieszę, że kolejny raz nasi uczniowie pięknie zdali maturę. Najlepsze jest to, że z każdego przedmiotu mamy wyniki wyższe o 30 proc. niż średnia krajowa - mówi dyrektor Katolickiego LO w Żarach, Małgorzata Penkal.

- To najlepszy wynik maturalny w naszej szkole od 11 lat! - dyrektor III LO w Zielonej Górze, Zbigniew Kościk, jest bardzo zadowolony. Podobnie jak dyrektor V LO, Kamila Witucka.

W woj. lubuskim do matury przystąpiło 7.622 osób, w tym także ci, którzy chcieli poprawić maturalny wynik z poprzednich lat. Tegorocznych maturzystów było 5.900, aż 4.731 z nich zdało maturę. - To bardzo dobry wynik! - przyznaje dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, Zofia Hryhorowicz. - Nowością w Lubuskiem jest też to, że po raz pierwszy lepszy od Zielonej Góry wynik maturalny uzyskał Gorzów.

Z. Hryhorowicz dodaje, że porównując w okręgu miasta stutysięczne, a więc Szczecin, Koszalin, Poznań, Kalisz, Konin, Piłę, to właśnie Gorzów osiągnął najlepsze wyniki - podkreśla Z. Hryhorowicz. - Wynik północnej stolicy woj. lubuskiego to 87 procent, południowej - to 85 procent. - Patrząc na cząstkowe wyniki, to wynika raczej, że w Zielonej Górze poszło lepiej. Bo np. z matematyki mamy 61,05, a Gorzów - 59,91, z angielskiego - 79,07, a Gorzów - 77,83, z niemieckiego - 76,52, a Gorzów - 75,09 - wylicza Paweł Juraczek, który poprawiał maturę, by zebrać więcej punktów i dostać się na studia - rehabilitację we Wrocławiu. - No, ale dobra, wojenki nie będziemy wywoływać. Najważniejsze, że Lubuszanie stanęli na podium.

Nauczycielka i wychowawczyni byłej klasy maturalnej w I LO w Gorzowie, Anna Kociołek, podkreśla: - Nastroje są cudowne, bo wszyscy zdali maturę. Nasi uczniowie wybrali różne kierunki, nie tylko na politechnikach, ale i medycynę, i kierunki humanistyczne. Jan Łuczka, absolwent I LO w Gorzowie Wlkp., teraz jest pewny, że z uzyskanymi wynikami dostanie się na automatykę i robotykę do Wrocławia. Jego koleżanka Magdalena Sowińska zdecydowała się na zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Głosy zadowolenia słychać także w Zielonej Górze. Joanna Jokś z III LO wybiera się na iberystykę do Gdańska, Anna Dąbrowska - na gospodarkę przestrzenną do Wrocławia, Magda Kapłon - na psychologię do Szczecina, Anna Pudło na ekonomię, ale do Poznania, Agnieszka Wałęga - na dietetykę do Szczecina, Marianna Maślana - na medycynę lub farmację do Poznania lub Lublina.

Taki wybuch radości zaprezentowały nam we wtorek świeżo upieczone absolwentki III LO w Zielonej Górze: Joanna Jokś, Anna Dąbrowska, Magda Kapłon, Aleksandra
Anna Chreptowicz Taki wybuch radości zaprezentowały nam we wtorek świeżo upieczone absolwentki III LO w Zielonej Górze: Joanna Jokś, Anna Dąbrowska, Magda Kapłon, Aleksandra Chomicz i Ewelina Sokołowska. Wszystkie zdały maturę i liczą na to, że dostaną się na wymarzone studia.

Paweł Rojek z Siedliska zdradza swoje wyniki: - Najlepiej poszło z angielskiego, 93 proc. z ustnego i 96 proc. z pisemnego! Z innych przedmiotów ponad 80 proc. - opowiada. Wybiera się na zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim, a potem na studia zagraniczne z językiem angielskim. - Mam nadzieję, że uda mi się dostać na germanistykę albo bezpieczeństwo wewnętrzne do Wrocławia lub Poznania - mówi Monika Lisiewicz, absolwentka LO w Nowej Soli. Jej koleżanka Anna Szwinta myśli o finansach i rachunkowości we Wrocławiu lub Poznaniu,

Aleksandra Bryjak z Żar wybiera się do Wrocławia na lingwistykę stosowaną. Maturę z języków zdała śpiewająco. Angielskiego i niemieckiego uczyła się w szkole, hiszpańskiego na własną rękę. Kamila Michalska: - Będę studiować ekonomię na Viadrinie we Frankfurcie nad Odrą. Oskar Pykosz i Alek Czernecki postawili na politechnikę we Wrocławiu.
Dlaczego absolwenci niechętnie wybierają lubuskie uczelnie? Mówią krótko: - Chcemy być dalej od domu. Bo studia to nie tylko wiedza, ale i szkoła życia, nauka samodzielności, odpowiedzialności...

Paulina Eltman z Żar poprawiała wyniki z biologii i chemii. - Cieszę się, bo teraz to spokojnie dostane się na farmację - przyznaje. Tegoroczni maturzyści też mogą poprawiać wyniki. Egzamin pisemny 23 sierpnia! Trzeba tylko złożyć w szkole oświadczenie. W ciągu 7 dni.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.