Mechanicy z Polski i Niemiec znaleźli wspólny język

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Mechanicy z Polski i Niemiec znaleźli wspólny język

Małgorzata Trzcionkowska

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu uczestniczyli we wspólnym projekcie z mechanikami z zaprzyjaźnionego Bautzen.

W ramach projektu byliśmy m.in. w niemieckim Bautzen, w Centrum Kształcenia Zawodowego - opowiada Tomek Grześkowiak, uczeń technikum mechanicznego w ZSTiL. - To były bardzo ciekawe doświadczenia, bo tam nauka zawodu wygląda zupełnie inaczej. My jesteśmy uczniami i zdobywamy też wiedzę ogólną, tam uczą się zawodu dorośli.
Uczniom najbardziej podobały się przemysłowe obrabiarki numeryczne. O wiele większe i potężniejsze od tych, na których pracują na warsztatach szkolnych przy ul. Armii Krajowej.

- Nie mieliśmy problemów z ich obsługą, bo system jest taki sam, jak u nas - stwierdza Kamil Radziszowski. - Tylko u nas obrabiarki są przystosowane do naszych potrzeb. Tam są takie same, jak w fabrykach, do konkretnej produkcji.
Przez dwa dni w szkole gościli również niemieccy mechanicy. Też mówili, że to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie. Bo tam uczą się tylko zawodu. A u nas również języków, historii i innych przedmiotów. Co jest znacznie trudniejsze.

- Projekt „Razem poznajemy technologię” zorganizowało dla nas Starostwo Powiatowe w Żaganiu - tłumaczy Krystyna Gajek, koordynatorka przedsięwzięcia. - Mieliśmy w sumie trzy spotkania u nas i w Niemczech, zakończone zawodami. Po nich młodzież wyjechała wspólnie w góry, gdzie razem opracowywali informatora na temat kształcenia zawodowego w Żaganiu i w Bautzen.
Zawody polegały na napisaniu testu z teorii oraz wykonaniu ręcznie płytki o zadanych parametrach.

- Jesteśmy mechanikami i powinniśmy radzić sobie z obrabiarkami numerycznymi, ale również powinniśmy umieć wykonywać różne elementy ręcznie, za pomocą zwykłych narzędzi ślusarskich - wyjaśnia Tomek Grześkowiak. - Z tego powodu część praktyczna również nie była dla nas straszna.

Uczniowie zaznaczają, że w ciągu krótkiego czasu wiele się nauczyli chętnie wezmą udział w kolejnym projekcie, jeśli tylko zostanie on zorganizowany.

Pierwsze miejsce w zawodach zajął Denis Walter z Bautzen. Drugie Szymon Chomkowicz, trzecie T. Grześkowiak.
Najlepsi mechanicy z Polski i Niemiec otrzymali nagrody w postaci walizek z narzędziami. - Bardzo się cieszę z pierwszego miejsca - powiedział Denis. - A narzędzia bardzo się przydadzą.

Reszta dostała gadżety i pamiątki z Żagania. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w szkolnej auli ZSTiL, przy ul. Pomorskiej.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.