Alicja Kucharska

Mediateka w Szczańcu powstanie

Wójt gminy Szczaniec Krzysztof Neryng przyznaje, że to, czy zmieni się z zewnątrz budynek ośrodka kultury, zależy czy wniosek o termomodernizację zostanie Fot. Alicja Kucharska Wójt gminy Szczaniec Krzysztof Neryng przyznaje, że to, czy zmieni się z zewnątrz budynek ośrodka kultury, zależy czy wniosek o termomodernizację zostanie pozytywnie oceniony
Alicja Kucharska

W maju wszyscy się smucili, bo wniosek o mediatekę w Szczańcu w powiecie świebodzińskim został odrzucony. Gmina się odwołała i... udało się. Inwestycja ruszy

Po złożeniu wniosku o dofinansowanie na przebudowę obiektu na potrzeby nowej biblioteki, wszyscy byli dobrej myśli. Niestety, w maju do gminy przyszła informacja, że wniosek nie znalazł się na liście rozpatrzonych pozytywnie. Gmina postanowiła się odwołać od tej decyzji i... udało się. Spośród 100 odwołań, gmina Szczaniec znalazła się w piątce, której - po ponownej analizie - pieniądze przyznano!

W takiej sytuacji przedsięwzięcie należy zrealizować do końca roku. - Można powiedzieć, że majowe wyniki były dla nas krzywdzące, ale na szczęście nie odpuściliśmy, co przyniosło oczekiwany efekt – mówi Czesław Słodnik, sekretarz gminy.

Przypomnijmy, że najwyżej oceniony wniosek otrzymał 82 punkty, natomiast wnioski na końcu listy miały punktów 60. Gmina Szczaniec ze swoim projektem uzyskała 70 punktów, a mimo to znalazła się wśród wnioskach niezakwalifikowanych. Projekt został odrzucony... A zdobył więcej punktów niż inne projekty, które zakwalifikowano.

Wzorem do przebudowy obiektu stała się mediateka z Kargowej. W założeniu szczaniecka mediateka ma być obiektem wielofunkcyjnym, umożliwiającym organizację spotkań, sesji, wieczorków artystycznych. Najważniejszą jej funkcją będzie jednak popularyzowanie czytelnictwa. W tym celu parter należący wcześniej do Szczanieckiego Ośrodka Kultury, zostanie całkowicie przebudowany. Obok sali spotkań, na 40-50 miejsc i sali komputerowej w pomieszczeniu powstanie drugi poziom, tzw. antresola, która w całości zostanie zapełniona regałami z książkami.

Wartość inwestycji oszacowano na 850 tys. zł. Wartość dofinansowania wyniesie 641 tys. - Jednak faktyczne zaangażowanie finansowe gminy to 45 tysięcy zł. Reszta to wkład własny w postaci obiektu – informuje sekretarz. Z uwagi na fakt, że odwołanie było rozpatrywane dość długo, teraz czas nagli.

Jak już wspomnieliśmy, inwestycja musi być zrealizowana jeszcze w tym roku. Obecnie prace dotyczą wydania decyzji o warunkach zabudowy. Czy budynek ośrodka kultury, ale i przyszłej mediateki zmieni się z zewnątrz? - To zależy od tego, jak zostanie rozpatrzony wniosek na termomodernizację. Uzyskanie dofinansowanie pozwoli nam wyremontować dach, stolarkę drzwiową i okienną, instalacje i samą elewację – kwituje wójt Krzysztof Neryng.

Piętro zaadaptowane na potrzeby Szczanieckiego Ośrodka Kultury zostanie odświeżone. Dofinansowanie na stworzenie mediateki udało się uzyskać z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.