MEN nie chce godzin karcianych. Będzie więcej zajęć dla uczniów?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Magdalena Nałęcz

MEN nie chce godzin karcianych. Będzie więcej zajęć dla uczniów?

Magdalena Nałęcz

Zmiany są niezasadne – uważa była minister edukacji. ZNP ma za to postulat, by nauczyciele dostawali pieniądze za wszystkie zajęcia z dziećmi.

Zdaniem byłej minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej zaproponowane przez MEN zniesienie tzw. godzin karcianych jest usunięciem potrzebnej ewidencji dodatkowych zajęć z uczniami i doprowadzi do rozszerzenia wymiaru ich godzin.

– Myśmy biurokrację w godzinach karcianych bardzo uprościli. Ich ewidencja jest taka jak w przypadku każdej opieki nad dzieckiem. Szczerze wątpię, czy dyrektorzy będą chcieli odejść od takiej nawet najprostszej formuły – powiedziała w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zdaniem polityk proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w Karcie nauczyciela są niezasadne, ponieważ dyrektorzy szkół i tak będą chcieli wiedzieć, gdzie, kiedy i o której godzinie nauczyciel pracuje z danym dzieckiem w ramach tzw. godzin karcianych.

ZNP ma postulat dotyczący wynagradzania nauczycieli za wszystkie zajęcia organizowane z dzieckiem, wykraczające poza pensum dydaktyczne

Jak twierdzi MEN, same godziny mają zostać zniesione. Jednak w uzasadnieniu projektu noweli czytamy, że „zmiana ta nie wyklucza możliwości prowadzenia np. zajęć związanych z potrzebami uczniów i rozwijających ich zainteresowania w ramach 40-godzinnego czasu pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, stosownie do ustaleń podjętych w danej szkole”.

Te decyzje leżą w gestii dyrektora placówki. – I dyrektorzy już się cieszą z tego zapisu, bo uważają, że po jego wprowadzeniu będą mogli przydzielać więcej dodatkowych zajęć. ZNP ma postulat dotyczący wynagradzania nauczycieli za wszystkie zajęcia organizowane z dzieckiem, wykraczające poza pensum dydaktyczne – potwierdziła w rozmowie z AIP rzecznik ZNP Magdalena Kaszulanis.

Wśród zmian, które chce wprowadzić resort edukacji, jest również rozszerzenie wymogu niekaralności na wszystkich nauczycieli. Nauczyciel będzie również musiał przedstawić zaświadczenie, że nie był karany dyscyplinarnie.

Autor: Magdalena Nałęcz

Magdalena Nałęcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.