Miasto chce zdobyć miliony na trasę

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Miasto chce zdobyć miliony na trasę

Leszek Kalinowski

W czwartek, 14 kwietnia zielonogórscy radni zgodzili się przeznaczyć pieniądze na wkład własny, by miasto mogło wystartować w konkursie o unijne pieniądze na obwodnicę.

Gorąco było w czwartek na nadzwyczajnej sesji rady. A to za sprawą uchwały dotyczącej zagwarantowania wkładu własnego, by starać się o unijne fundusze. Prezydent Janusz Kubicki tłumaczył nagły tryb tym, że dopiero teraz spłynęły wszystkie dokumenty, a 29 kwietnia upływa termin składania wniosków w konkursie o unijne pieniądze. Koszt 13-kilometrowej Trasy Południowej to ok. 150 mln zł. Konkurs to jedyna szansa, by zdobyć te fundusze. Jeśli się nie powiedzie, nowej drogi nie będzie. Bo z własnego budżetu miasto jej nie wybuduje. Radni pytali, czy przy trasie nie będzie prowadzona działalność gospodarcza. J. Kubicki tłumaczył, że nie planuje się jej. Proponowany przebieg omija Wzgórza Piastowskie, zgodnie z uwagami mieszkańców odsuwa się od Ochli.

Tomasz Nesterowicz (SLD) odczytał list protestacyjny mieszkańców. Ich zdaniem teren powinien pozostać rekreacyjny. Trasa nie rozwiąże problemów komunikacyjnych. Niektórzy radni uważali, że nie ma sensu czytanie listu, skoro wszyscy protest dostali i go znają. Doszło do kłótni i postawienia wniosku formalnego, by zakończyć dyskusję, zanim się na dobre zaczęła. Ostatecznie 15 radnych zagłosowało za, jeden był przeciw, a siedmiu radnych PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.