Jarosław Miłkowski

Miasto daje na stypendia 19 tys. zł rocznie. Artysta: - To starcza zaledwie dla kilku osób

Gorzowscy artyści prezentują swoją twórczość m.in. na Nocnym Szlaku Kulturalnym. Fot. Artur Szymczak Gorzowscy artyści prezentują swoją twórczość m.in. na Nocnym Szlaku Kulturalnym.
Jarosław Miłkowski

Ludzie kultury piszą do prezydenta Jacka Wójcickiego. Chcą, by zwiększył on kwotę, jaka idzie na ich stypendia. - Są głodowe - mówią.

- Kultura jest integralną częścią rozwoju miast, nieodzownym elementem budowania pozytywnej atrakcyjnej marki - uważają członkowie stowarzyszenia Sztuka Miasta. Właśnie inicjują zbiórkę podpisów do prezydenta miasta w sprawie zwiększenia kwot stypendiów przyznawanych artystom.

To, że Gorzów przeznacza na nie niemal grosze, wytykał parę dni temu Artur Celiński z fundacji Res Publica, który prezentował pod koniec listopada raport o stanie gorzowskiej kultury. Z dokumentu wynika, że magistrat przeznacza na stypendia średnio niewiele ponad 19 tys. zł rocznie. - Moi znajomi artyści wolą wyjechać stąd do Poznania, Szczecina czy w Londynu, bo nie chcą już mieszkać w Gorzowie. Pieniądze na stypendia starczają dla kilku osób, a i tak są głodowe, bo wychodzi po 200 zł miesięcznie - mówi muzyk Bartosz Matuszewski.

Pod petycją do prezydenta Jacka Wójcickiego można podpisywać się na stronie internetowej petycje.pl oraz przy okazji różnych imprez kulturalnych w mieście. Artyści zamierzają zbierać podpisy do połowy grudnia, aby zdążyć przed uchwaleniem budżetu miasta na 2016 r.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.