Miasto powinno wspierać leczenie metodą in-vitro

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Miasto powinno wspierać leczenie metodą in-vitro

Leszek Kalinowski

Skoro państwo polskie nie finansuje leczenia metodą in-vitro, to jedyną szansą na wsparcie przyszłych rodziców może być samorząd - uważa SLD

Kobiety - nie tylko te ze stowarzyszenia BABA - od dawna uważają, że nie wolno zostawiać w potrzebie blisko 3 milionów par, które mają problemy, by cieszyć się swoim potomstwem.

- Wspieramy takie pary psychologicznie, informacyjnie, ale potrzebne jest wsparcie finansowe - uważa Ilona Motyka z BABY. Dlatego popiera pomysł SLD, by miasto przyjęło program zdrowotny „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta w latach 2017-19”. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował radny Tomasz Nesterowicz. Jak przyznał, wzorował się na rozwiązaniu, jakie jest w Częstochowie. Materiały w tej sprawie bezpłatnie użyczyli zielonogórzanom prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

- Teraz przez miesiąc chcemy prowadzić konsultacje społeczne, zanim przedstawimy uchwałę radzie - mówią: Tomasz Nesterowicz, Piotr Tykwiński i Cezary Wysocki. - Będziemy na deptaku pytać o zdanie zielonogórzan. Czekamy na opinie na naszych stronach i portalach społecznościowych.

Wstępy koszt wsparcia rodzin starających się o dziecko to około 50 tys. zł.

- Przed in-vitro jest długa droga diagnostyki i leczenia - podkreśla I. Motyka.

Warto dodać, że wcześniej już o pomoc parom w tej sprawie, apelowali do prezydenta członkowie Nowoczesnej. I jak mówił prezydent Janusz Kubicki, taka możliwość jest rozważana. Zielona Góra od lat wspomaga mieszkańców, przekazując pieniądze na różne badania.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.