Leszek Kalinowski

Miasto się nie chwali

Te tablice już dawno powinny być przesunięte - mówi Martyna z wujkiem Janem Baziukiem z Chynowa Fot. Mariusz Kapała Te tablice już dawno powinny być przesunięte - mówi Martyna z wujkiem Janem Baziukiem z Chynowa
Leszek Kalinowski

Zielona Góra. Już ponad 1,5 roku od połączenia miasta z gminą, ale wciaż wiele osób o tym fakcie nie wie. Czy można się dziwić?

- Podczas relacji finału pięcioboju nowoczesnego na olimpiadzie w Rio usłyszałem, że zawodniczka trenowała w "podzielonogórskim Drzonkowie", wcześniej w telewizji informowali o imprezie na lotnisku w "podzielonogórskim Przylepie", a Park Przemysłowo-Technologiczny jest w "podzielonogórskim Nowym Kisielinie" - mówi Tomasz Halicz, mieszkaniec Zielonej Góry od 1957 roku. - Niedługo miną dwa lata, od czasu połączenia miasta z gminą, a wciąż w Polsce nie mają takiej świadomości.

Zdaniem pana Tomasza, to wina słabej promocji wydarzenia. Nie było o nas słychać. - Ciągle witacze stoją przy starej części miasta. To w Chynowie czytamy "Zielona Góra wita/żegna". To wprowadza kierowców w błąd. A przecież powinni wiedzieć, że już od dobrych paru kilometrów są w Zielonej Górze - zauważa Irena Burska. - Powinniśmy zamontować tablice na wszystkich rogatkach powiększonego miasta. Takie duże i oryginalne, by widać je było z daleka. No i uporządkować drogowskazy, bo nie wszędzie zostało to zrobione.

Powinniśmy zamontować tablice na wszystkich rogatkach powiększonego miasta. Takie duże i oryginalne, by widać je było z daleka

Florian Taborski zadzwonił do redakcji także z inną uwagą. - Dlaczego na przystankach kolejowych wciąż wiszą tablice: Przylep, Stary Kisielin. Nie można ich wymienić na nowe: Zielona Góra Przylep, Zielona Góra Stary Kisielin - pyta pan Florian. - Przecież to nie jest duży koszt dla miasta, z budżetem 700-milionowym. Tyle ludzi codziennie jeździ pociągami do Szczecina, Wrocławia i innych miejscowości. Tyle osób wiedziałoby, jak wielka jest Zielona Góra.

Według Krystyny Bruckiej, ciągle mamy misz-masz z tymi nazwami i ciągle brakuje jakiegoś pomysły na akcję promocyjno-edukacyjną. A powinniśmy o wielkiej Zielonej Górze mówić wszędzie gdzie się da, przy każdej okazji. Także podczas Kabaretobrania. Tymczasem mało tej Zielonej Góry w nim było. Nawet napisu na scenie zabrakło, jak to bywało w poprzednich latach. Może podczas Winobrania uda się o połączeniu mówić?

Prezydent Janusz Kubicki tłumaczy, że tablice z nazwami dawnych wsi zostały wymienione na nowe. Nazwy sołectw są niebieskie na białym tle. - Nie ukrywam, że to był dość spory koszt - podkreśla gospodarz miasta. - Oczywiście to nie jest tak, że już sprawa została załatwiona. Można nam ciągle coś sugerować i zwracać uwagę. Jeśli gdzieś jeszcze można coś zmienić, to sukcesywnie będziemy to zmieniać.

Jeśli chodzi o tzw. witacze, to zdaniem prezydenta - nie ma sensu ich przesuwać na rogatki dużej Zielonej Górze. Lepiej jeśli pozostaną tam, gdzie są, bliżej centrum miasta. - Chociażby w przypadku Jargoniewic, gdyby przesunąć tam tablicę, to kierowcy jechaliby jeszcze parę kilometrów przez las - dodaje Janusz Kubicki. - Jeśli chodzi o nazwy stacji kolejowych, to konsultowaliśmy to m.in. z PKP. Poinformowano nas, że nazwa typu: Zielona Góra-Przylep jest za długa dla systemu informatycznego. Jest dla niego przeszkodą i nie może być wprowadzona.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.