Miasto zmienia zdanie - nowy żłobek będzie na Górczynie!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Miasto zmienia zdanie - nowy żłobek będzie na Górczynie!

Tomasz Rusek

Zmiana planów! Nie będzie żłobka w dawnym Gastronomiku przy ul. Kos. Gdyńskich. Ma być koło przedszkola na ul. Maczka.

Dziś w mieście mamy trzy żłobki i od lat pękają w szwach. To naprawdę trafiona przenośnia: w ostatnim naborze na 180 miejsc rodzice złożyli aż 328 podań.

Podobnie - fatalnie - wyglądała rekrutacja w poprzednich latach. - Jest tłok, był tłoki pewnie będzie - mówiły nam załamane mamy maluchów, z którymi rozmawialiśmy podczas ostatniego naboru.

Stary plan

To dlatego miasto - jak ujawniliśmy w listopadzie zeszłego roku - postanowiło stworzyć nową placówkę na setkę dzieci w budynku po Gastronomiku przy ul. Kosynierów Gdyńskich (na wprost ul. Borowskiego). Nawet zleciło pomiary obiektu i zapowiedziało, że będzie starać się o dotację, a prezydent Jacek Wójcicki wpisał w plan wydatków 1,2 mln zł na przygotowanie inwestycji.

Takie plany snuł już poprzedni prezydent Tadeusz Jędrzejczak

Jednak w środę dowiedzieliśmy się, że plany zagospodarowania starej nieruchomości w centrum (o powierzchni 1 tys. mkw.) są już nieaktualne. Urząd wraca do starego planu: budowy nowego żłobka na Górczynie, tuż przy przedszkolu na ul. Maczka.

Takie plany snuł już poprzedni prezydent Tadeusz Jędrzejczak. Dlatego zabezpieczono tu sporą działkę pomiędzy w środku rozrastającego się osiedla. Jednak pomysł porzucono z powodu braku pieniędzy.

Teraz Górczyn znowu wraca do gry. Potwierdził nam to Krzysztof Weber z biura prasowego urzędu.

100 plus 20

Miasto przygotowało już wniosek do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, które prowadzi nabór do programu Maluch 2016. Są w nim pieniądze na dotacje do budowy żłobków.

Ten przy ul. Maczka, według pomysłu urzędu, przyjąłby setkę dzieci. Maluchy zostałyby podzielone na cztery grupy. Dodatkową korzyścią byłyby nowe miejsca pracy. Według wyliczeń gorzowskich urzędników znalazłyby się etaty dla 20 opiekunów.

O kwotach magistrat milczy, ale z niedawnych wyliczeń fachowców od inwestycji wynikało, że za mniej niż 7-8 mln zł żłobka na Górczynie postawić się nie uda.

Zwarci i gotowi

Co teraz? - Czekamy na decyzję ministra. Będzie znana 24 lutego. I jesteśmy gotowi na ministerialne „tak” - zapewnił wczoraj „Gazetę Lubuską” K. Weber. A potem wyliczył: przeznaczona pod inwestycję działka jest uzbrojona, kosztorys przygotowany. Jest też plan robót, który zakłada, że najpóźniej 31 grudnia tego (!) roku zaczną się tu zajęcia. Na pewno nie zabraknie tu miejsca na parkingi (teren jest ogromny) ani na drogi dojazdowe (najważniejsze: - od strony ul. Górczyńskiej i od placu papieskiego już przecież są)

Do tematu wrócimy po 24 lutego, gdy miasto dostanie odpowiedź z ministerstwa.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.