Międzyrzecki Lidl do rozbiórki? Budynek może zniknąć

Czytaj dalej
Fot. Kamil Kałuziak
Aleksandra Gajewska-Ruc

Międzyrzecki Lidl do rozbiórki? Budynek może zniknąć

Aleksandra Gajewska-Ruc

Decyzja o pozwoleniu na budowę sklepu jest nieważna. Tak zadecydował sąd, wydając prawomocny wyrok w tej sprawie.

Międzyrzecki Lidl powstał 12 lat temu, jako pierwszy market tej sieci w kraju. Od lat prawnicy firmy próbowali przekonać wymiar sprawiedliwości, że sklep powstał legalnie. Prawomocny wyrok sądu podważył jednak wydane pozwolenie. Co dalej? Decyzję podejmie nadzór budowlany po zapoznaniu się ze sprawą.

W Międzyrzeczu to kompletne zaskoczenie, a sprawa jest precedensowa nie tylko w miejscowej skali. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przesądził, że pozwolenie na budowę marketu Lidl w Międzyrzeczu jest nieważne. Już samo to ma rangę małej sensacji. Większej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że batalia o toczyła się w różnych instytucjach i na wokandach przez 12 lat. Podkreślmy: chodzi o sklep, który wrósł już na dobre w krajobraz - i to nie tylko handlowy - miasta.

Międzyrzecz jest pierwszym polskim miastem, w którym wybudowano Lidla. - Ten budynek stoi za blisko posesji sąsiadujących nieruchomości. Odległość od dzielącej nas granicy powinna mieć przynajmniej trzy, cztery metry. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ściany tego budynku stoją od granic sąsiadów od 30 cm do 2,5 metra - mówi jeden z sąsiadów marketu.
Prawo budowlane wskazuje możliwość zabudowy działki trzy metry od granicy, jeśli ściana nie posiada okien i drzwi, a cztery jeśli takowe okna znajdują się w projekcie.

Czytaj więcej 30 listopada w serwisie Gazeta Lubuska Plus oraz Głos Międzyrzecza i Skwierzyny

Więcej w środowym "Głosie Międzyrzecza i Skwierzyny".

Przeczytaj też: Wielki pożar w Przytocznej. Spłonęła stolarnia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.