Miejski Zakład Komunikacji z Żagania jedzie do Zimnej Brzeźnicy

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Miejski Zakład Komunikacji z Żagania jedzie do Zimnej Brzeźnicy

Małgorzata Trzcionkowska

Od 7 grudnia Miejski Zakład Komunikacji w Żaganiu będzie obsługiwać gminę Niegosławice. Tam też będą stacjonować autobusy.

- Dotychczas nasz teren obsługiwał PKS Nowa Sól - tłumaczy Jan Kosiński, wójt Niegosławic. - Teraz staliśmy się komunikacyjną pustynią.

- Nie mamy czym się wydostać z domów - denerwuje pan Piotr z Przecławia. - A ludzie muszą jeździć do lekarza, czy też do biura pracy.

Przewoźnik po postawieniu w stan likwidacji zrezygnował z części kursów. Gmina musiała zapewnić swoim mieszkańcom możliwość dojazdu do szkół i do pracy. Chęć zagospodarowania kurów zgłosił Miejski Zakład Komunikacji z Żagania. - To dla nas nowy rynek - zaznacza Bogdan Mucha, prezes MZK. - Na początek w Niegosławicach będą stacjonować dwa autobusy, które będą obsługiwać teren. W przyszłości będą trzy. Mamy już miejscowych kierowców, którzy nie będą musieli jeździć do bazy w Żaganiu. Na miejscu będą nawet tankować paliwo. Uruchomimy też punkt kasowy, w którym będzie można kupować bilety miesięczne.

- Linia będzie wiodła z Zimnej Brzeźnicy do Szprotawy - tłumaczy J. Kosiński. - Pierwszy autobus będzie wyjeżdżał z Zimnej Brzeźnicy o godz. 6.30, następne o 9.50 i 13.50. Powrót o godz. 9.00, 13.00 i 15.30. Autobus będzie jechał przez Nową Jabłonę, Przecław, Niegosławice, Suchą Dolną, Cieciszów i Wiechlice. W przyszłości myślimy o przedłużenie linii o Gościeszowice i Dzikowice.

Władze gminy i zakładu zapowiadają, że jeśli dużo osób będzie korzystać z komunikacji MZK, to będą również kursy popołudniowe i wieczorne. Zakład przymierza się też do uruchomienia zamkniętych przejazdów dla dzieci. Docelowo w Niegosławicach mają stacjonować trzy autobusy MZK, zaś kasa z biletami miesięcznymi będzie czynna w urzędzie gminy. Ile samorząd zapłacił firmie za przygotowanie przejazdów? - Na razie nic - odpowiada wójt. - I mam nadzieję, że tak zostanie. To będzie zależało tylko od liczby podróżnych, korzystających z przewozów. A sądząc o ilości sygnałów i postulatów, zapotrzebowanie na przejazdy jest duże .

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.