Mieszkańców czekają zmiany w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Babimoście... Wierzą, że będzie lepiej!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Alicja Kucharska

Mieszkańców czekają zmiany w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Babimoście... Wierzą, że będzie lepiej!

Alicja Kucharska

Jeszcze w tym roku w budynku, w którym mieszczą się biblioteka oraz izba pamięci, powstaną stomatologia i rehabilitacja. Plany są też takie, by do Babimostu przyciągnąć lekarzy - specjalistów. A wszystko w ramach NFZ!

- W związku z tym, że gimnazja zostały wygaszone, a od 2019 roku do czerwca będzie funkcjonować tylko trzeci rocznik, już dzisiaj mamy pustostany w budynku szkoły - zaczyna Bernard Radny, burmistrz Babimostu.

Rehabilitacja w nowym miejscu, bliżej centrum

Właśnie dlatego powstała koncepcja, by w szkole, na jednej z kondygnacji, umieścić bibliotekę gminną, szkolną i z czasem stworzyć tam centrum komputerowe.

- Gdyby ktoś chciał przyjść wieczorem, po południu, w sobotę. Zrobimy tam osobne wejścia, w przyszłości zamontujemy windę, by umożliwić dostęp do biblioteki osobom niepełnosprawnym - mówi burmistrz.

Budynek, w którym obecnie mieści się biblioteka, zostanie przystosowany do celów medycznych. - Na piętrze, gdzie znajduje się izba pamięci, będzie stomatologia. Poczekalnia, zaplecze techniczne, socjalne i co najmniej dwa gabinety dla stomatologów. Co ważne, interesuje nas wyłącznie, by stomatologia działała w ramach NFZ - zastrzega B. Radny, który nie kryje, że w jego ocenie w Babimoście brakuje stomatologów. - Chodzi o dostępność, by tacy specjaliści przyjmowali na miejscu.

Na dole, gdzie obecnie mieści się biblioteka, z Gminnego Ośrodka Zdrowia zostanie przeniesiona rehabilitacja.

- To jest podmiot prywatny, który dzierżawi w naszym ośrodku zdrowia gabinety. Będzie zajmował cały parter, czyli może swoje usługi jeszcze rozszerzyć. I na dole, i u góry, każdy z podmiotów będzie miał do dyspozycji około 140 mkw. Przed budynkiem pojawią się parkingi - dodaje.

Jest zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów

Gmina weźmie na siebie przystosowanie pomieszczeń, natomiast podmiot stomatologiczny, który zechce działać w Babimoście, wykończy gabinety zgodnie ze swoimi potrzebami.

Z uwagi na to, że gabinety rehabilitacyjne zostaną przeniesione, zwolnią się pomieszczenia w ośrodku zdrowia przy ulicy Gagarina 18.

- Chcemy ściągnąć do Babimostu specjalistów. Na razie w ośrodku raz w tygodniu w ramach NFZ przyjmuje ginekolog, a w ramach akcji profilaktycznych m. in. szczepimy za darmo emerytów i rencistów, czy dzieci przeciw pneumokokom, ale będziemy prowadzić rozmowy ze specjalistami, którzy zajmują np. cukrzykami, których przybywa, może kardiolog i ortopeda - zastanawia się burmistrz.

Niebawem powstanie dokumentacja i prawdopodobnie sam obiekt. Pod kątem budowlanym będzie gotowy w pierwszym półroczu roku.

- Zakładam, że w okresie letnim uzyskamy ocenę NFZ, a od września chcemy, by już to funkcjonowało - dodaje.

Burmistrz zapewnia, że w ramach inwestycji zostanie wyremontowana również elewacja obecnego obiektu biblioteki.

Mieszkańcy są zadowoleni z takiego pomysłu

- Stomatologów faktycznie brakuje. Z moim dzieckiem obecnie jeżdżę do Sulechowa, na prywatne wizyty. Jeśli na miejscu będą specjaliści, którzy dodatkowo przyjmą nas na kasę chorych, to chętnie skorzystam - mówi pani Ewa.

- Jeśli specjalistów będzie przyjmować u nas więcej, to nie można tego ocenić inaczej niż na plus. Bo tak to wszyscy jeżdżą do Zielonej Góry, a z terminami różnie bywa - wtóruje jej pani Lucyna.

Nie inaczej uważa pan Henryk.

- Stomatolodzy przydadzą się na miejscu. I w ogóle im więcej lekarzy, tym lepiej, zwłaszcza jeśli przyjmowaliby w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia - stwierdza Henryk Kraska.

- Myślę, że osoby starsze chciałyby, by w Babimoście przyjmował kardiolog i ortopeda. Do dobrych lekarzy trzeba długo czekać, a teraz wiąże się to z wyjazdem do okolicznych szpitali. Często też słyszę, że przydałby się psycholog, psychiatra - wylicza pani Janina.

Oprócz ośrodka zdrowia w Babimoście, istnieje również filia w Nowym Kramsku.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.