Mieszkańcy chcą nadać nazwy ulicom

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Mieszkańcy chcą nadać nazwy ulicom

Alicja Kucharska

Wśród mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach aż 75 procent jest za wprowadzeniem nazw ulic we wsi Wśród mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach aż 75 procent jest za wprowadzeniem nazw ulic we wsi.

Pod koniec lipca w Szczańcu rozpoczęły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy decydowali, czy chcą wprowadzenia ulic w miejscowości, ich nazwania oraz - w razie pozytywnych odpowiedzi - jaki kierunek nazewnictwa obrać.

- Jestem zwolenniczką tego pomysłu, bo Szczaniec się rozrasta i sama nierzadko mam problemy, by wskazać dany adres - mówi mieszkanka, pani Agnieszka. - W chwilę po ogłoszeniu konsultacji, wypełniłam więc ankietę.

W konsultacjach wzięła udział 1/3 uprawnionych mieszkańców. Ponad 75 procent mieszkańców opowiedziało się za wprowadzeniem nazw ulic.

Przypomnijmy, że o możliwości wytyczenia ulic i nadania im nazw mówiono już w ubiegłym roku. Dopiero w tym podjęto jednak pierwsze kroki: wytyczono ciągi drogowe oraz ich wstępny przebieg. Oszacowano, że ulic powstanie około 30. Wójt gminy Krzysztof Neryng nie ukrywał, że jego zdaniem to rozwiązanie ma służyć mieszkańcom. Bo dzięki uporządkowaniu numeracji budynków, usprawni się dojazd służb ratunkowych czy chociażby kurierskich.

- Numeracje nie idą po kolei. Chcemy to po prostu uporządkować. Myślę, że mieszkańcy powinni pozytywnie odebrać tę propozycję, bo to działanie na ich korzyść - motywował działania wójt.

Wyniki konsultacji społecznych udowadniają, że mieszkańcy pozytywnie ocenili tę inicjatywę, ale ich uznania nie znalazł pomysł, by ulice nazwać imionami świętych. - Propozycja jednokierunkowego nazewnictwa ulic nie znalazła uznania w oczach mieszkańców, ponieważ tylko 1/5 mieszkańców opowiedziała się za tym kierunkiem. Większość uważa, że nazwy ulic powinny charakteryzować się daleko idącą różnorodnością - czytamy w oświadczeniu wójta podsumowującym konsultacje.

Zaproponowane w ankietach nazwy ulic to m. in. Szkolna, Kościelna, Dworcowa, Główna, Łąkowa, Ogrodowa, Pocztowa, Zacisze, Parkowa, Lipowa, Wierzbowa, Topolowa, Stawowa, Ojerzycka, Świebodzińska czy też Emilii Szczanieckiej, Jana Pawła II.

- Przyznam szczerze, że nie wypełniłam ankiety, jednak cieszę się, że tak zdecydowali pozostali mieszkańcy - mówi pani Paulina.

- Jestem za wprowadzeniem ulic, ale przeciwko nazywaniu ich imionami świętych. Myślę, że wprowadzenie ulic i nazw to dobre rozwiązanie, chociażby z tego powodu, że wiele osób pyta o konkretny adres, i mnie - choć mieszkam tu od zawsze - trudno jest niekiedy wskazać kierunek - mówi Maria Jaroszewicz.

- Jesteśmy już po konsultacjach i teraz, prawdopodobnie na sesji, która odbędzie się pod koniec września, radni otrzymają wypracowaną propozycję, która trafi pod dyskusję - informuje Franciszek Półtorak z Urzędu Gminy w Szczańcu.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.