Mieszkańcy Kargowej walczą o obwodnicę: mamy tu trzęsienie ziemi

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Mieszkańcy Kargowej walczą o obwodnicę: mamy tu trzęsienie ziemi

Marek Białowąs

- Walczymy o budowę obwodnicy. A do czasu jej powstania chcemy powrotu do miasta fotoradarów - mówi Jędrzej Iwanowski.

Na piątek, na godz. 16.00 Jędrzej Iwanowski z Komitetu Walki o Obwodnicę Kargowej zapowiada kolejną już blokadę drogi krajowej nr 32. Ta ruchliwa szosa przecina Kargową na pół.

- Czasami trudno przejść na drugą stronę ulicy. W ciągu doby przejeżdża nią blisko 8 tysięcy aut. Ruch odbywa się pomiędzy zabytkową zabudową, która ulega systematycznemu niszczeniu. Do tego dochodzi hałas - mówią mieszkańcy.

W Kargowej zorganizowano już kilka blokad. Przez godzinę demonstrujący przechodzili z transparentami po jednym z przejść dla pieszych. Tak będzie też w najbliższy piątek.

- W ostatnim czasie samochodów jest jakby więcej. Tworzą się już kolumny ciężarówek - opowiada J. Iwanowski. - Drżą nasze domy. W nocy przeżywamy małe trzęsienie ziemi, bo auta tak pędzą.

Kargowanie powołują się na badania ruchu, według których większość aut jeżdżących tą trasą przekracza dopuszczalną prędkość. A raz na godzinę trafia się pirat drogowy, który pędzi przez centrum miasta nawet ponad 100 km/h.

- Poprosiliśmy o zamontowanie świateł, aby spowolnić ruch, ale dostaliśmy odpowiedź, że i na to nie ma pieniędzy - mówi J. Iwanowski. - Teraz domagamy się zamontowania trzech fotoradarów. Dwa powinny stanąć na początku i końcu miasta oraz jeden w centrum.

Zdaniem J. Iwanowskiego policjanci, którzy w ub. roku wrócili do Kargowej nie są w stanie spowolnić ruchu aut. Kierowcy ostrzegają siebie przez radia o stojącym patrolu, który nie jest w stanie pilnować jednej drogi przez 24 godziny.

- Wiem, że kierowcy ciężarówek omijają drogi płatne, dlatego jest u nas jeszcze większy ruch - powiedział ,,GL’’ Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej.

Burmistrz napisał do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo, w którym apeluje o montaż fotoradaru w Kargowej. ,,Na drodze z ograniczeniem prędkości do 40 km/h kierowcy nagminnie przekraczają przepisy. Specyfika drogi krajowej numer 32, jej warunki techniczne, lczba przejść dla pieszych sprawiają, że zagrożenie na tej drodze jest ogromne’’ - czytamy w piśmie burmistrza do GDDKiA.

Przypominamy, że blisko 6 lat temu wydawało się, że sprawa budowy obwodnicy Kargowej jest przesądzona. Za 6 mln zł przygotowano projekt trasy, a nawet wydano pozwolenie na budowę. Planowana obwodnica miała mieć 7,5 km i omijać miasto oraz pobliską wieś Chwalim od północy. Miała mieć jedną jezdnię po jednym pasie ruchu w dwóch kierunkach. Niestety na drogę nie ma pieniędzy. Rząd nie umieścił tego zadania na liście do realizacji w poprzednich latach. Ocenia się, że na budowę obwodnicy potrzeba około 190 mln zł.

Marek Białowąs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.