Mieszkańcy Kargowej walczą o obwodnicę: mamy tu trzęsienie ziemi

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Mieszkańcy Kargowej walczą o obwodnicę: mamy tu trzęsienie ziemi

Marek Białowąs

- Walczymy o budowę obwodnicy. A do czasu jej powstania chcemy powrotu do miasta fotoradarów - mówi Jędrzej Iwanowski.

Na piątek, na godz. 16.00 Jędrzej Iwanowski z Komitetu Walki o Obwodnicę Kargowej zapowiada kolejną już blokadę drogi krajowej nr 32. Ta ruchliwa szosa przecina Kargową na pół.

- Czasami trudno przejść na drugą stronę ulicy. W ciągu doby przejeżdża nią blisko 8 tysięcy aut. Ruch odbywa się pomiędzy zabytkową zabudową, która ulega systematycznemu niszczeniu. Do tego dochodzi hałas - mówią mieszkańcy.

W Kargowej zorganizowano już kilka blokad. Przez godzinę demonstrujący przechodzili z transparentami po jednym z przejść dla pieszych. Tak będzie też w najbliższy piątek.

- W ostatnim czasie samochodów jest jakby więcej. Tworzą się już kolumny ciężarówek - opowiada J. Iwanowski. - Drżą nasze domy. W nocy przeżywamy małe trzęsienie ziemi, bo auta tak pędzą.

Kargowanie powołują się na badania ruchu, według których większość aut jeżdżących tą trasą przekracza dopuszczalną prędkość. A raz na godzinę trafia się pirat drogowy, który pędzi przez centrum miasta nawet ponad 100 km/h.

- Poprosiliśmy o zamontowanie świateł, aby spowolnić ruch, ale dostaliśmy odpowiedź, że i na to nie ma pieniędzy - mówi J. Iwanowski. - Teraz domagamy się zamontowania trzech fotoradarów. Dwa powinny stanąć na początku i końcu miasta oraz jeden w centrum.

Zdaniem J. Iwanowskiego policjanci, którzy w ub. roku wrócili do Kargowej nie są w stanie spowolnić ruchu aut. Kierowcy ostrzegają siebie przez radia o stojącym patrolu, który nie jest w stanie pilnować jednej drogi przez 24 godziny.

- Wiem, że kierowcy ciężarówek omijają drogi płatne, dlatego jest u nas jeszcze większy ruch - powiedział ,,GL’’ Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej.

Burmistrz napisał do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo, w którym apeluje o montaż fotoradaru w Kargowej. ,,Na drodze z ograniczeniem prędkości do 40 km/h kierowcy nagminnie przekraczają przepisy. Specyfika drogi krajowej numer 32, jej warunki techniczne, lczba przejść dla pieszych sprawiają, że zagrożenie na tej drodze jest ogromne’’ - czytamy w piśmie burmistrza do GDDKiA.

Przypominamy, że blisko 6 lat temu wydawało się, że sprawa budowy obwodnicy Kargowej jest przesądzona. Za 6 mln zł przygotowano projekt trasy, a nawet wydano pozwolenie na budowę. Planowana obwodnica miała mieć 7,5 km i omijać miasto oraz pobliską wieś Chwalim od północy. Miała mieć jedną jezdnię po jednym pasie ruchu w dwóch kierunkach. Niestety na drogę nie ma pieniędzy. Rząd nie umieścił tego zadania na liście do realizacji w poprzednich latach. Ocenia się, że na budowę obwodnicy potrzeba około 190 mln zł.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.