Łukasz Koleśnik

Mieszkańcy Krosna decydują o zmianach

Wielu mieszkańców Krosna Odrzańskiego liczy, że przy okazji rewitalizacji zostanie odbudowana fontanna. Jak widać, ten pomysł znajduje się w już zrealizowanej Fot. Archiwum Wielu mieszkańców Krosna Odrzańskiego liczy, że przy okazji rewitalizacji zostanie odbudowana fontanna. Jak widać, ten pomysł znajduje się w już zrealizowanej koncepcji Dolnego Miasta.
Łukasz Koleśnik

Krośnieński urząd wykonuje kolejny krok w kierunku rewitalizacji Dolnego Miasta. Teraz angażuje mieszkańców.

Wiele razy pisaliśmy już o wielkich planach, dotyczących rewitalizacji dolnej części Krosna Odrzańskiego. Przygotowania do tego ogromnego zadania wciąż trwają. I właśnie teraz dużo do powiedzenia mieli mieszkańcy. Pierwsze warsztaty środowiskowe odbyły się w siedzibie Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek”. 4 sierpnia na dyskusję przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców, natomiast następnego dnia pojawili się niepełnosprawni, młodzież oraz seniorzy. Każdy mógł wnieść jakieś uwagi i propozycje.

- Dzięki tym spotkaniom będziemy mogli przygotować program rewitalizacji. Dokument ten będzie podstawą działań umożliwiających zrównoważony rozwój miasta w oparciu o wykorzystanie funduszy unijnych. Zaangażowanie mieszkańców jest niezwykle istotne w procesie zmierzającym do określenia obszarów wymagających rewitalizacji i do zdiagnozowania sytuacji społeczno – gospodarczej gminy - wyjaśnia wiceburmistrz Grzegorz Garczyński.

Również zapytaliśmy mieszkańców o Dolne Miasto. Co chcieliby zobaczyć w odnowionej części Krosna Odrzańskiego? Odpowiedzi były różne. Większość jednak krążyła wokół jednego elementu. Fontanny. Niby drobiazg w tak dużym projekcie, ale wiele osób pamięta, że kiedyś w centrum dolnej części miasta znajdowała się właśnie fontanna. - Cieszę się, że miasto tak angażuje się w to, aby Dolne Miasto odżyło. Mamy tutaj port, Zamek Piastowski, stadion, piękny kościół, a mimo to wydaje się, że to na górze dzieje się najwięcej - uważa pan Paweł, który chciałby, żeby przywrócić dawną świetność na tym terenie.

Cieszę się, że miasto tak angażuje się w to, aby Dolne Miasto odżyło

Rewitalizacja to program wieloletni. Prace nie ruszą natychmiast i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do realizacji założeń jeszcze bardzo daleko, więc każdy mieszkaniec może wnieść swoje uwagi i propozycje do urzędu. Jakimi pomysłami, dotyczącymi Dolnego Miasta, podzielili się z nami mieszkańcy stolicy powiatu?

4 i 5 sierpnia w Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek” odbyły się warsztaty środowiskowe, dotyczące rewitalizacji Dolnego Miasta. - Każde tego typu spotkania mają dać odpowiedzi, dotyczące zapotrzebowania konkretnej grupy mieszkańców. Chcemy włączyć krośnian do udziału w zmianach dolnej części miasta - tłumaczy burmistrz Marek Cebula. Dodaje również, że choć koncepcja jest gotowa, to wciąż można nanosić zmiany. - Pamiętajmy, że na podstawie tych konsultacji powstanie program rewitalizacji. Obecnie trwa konkurs na działania, właśnie związane z rewitalizacją. Dlatego też trzeba było wykonać te warsztaty jak najszybciej - wyjaśnia włodarz gminy Krosno Odrzańskie.

A jak mieszkańcy Krosna Odrzańskiego wypowiadają się o Dolnym Mieście? Co chcieliby tam zobaczyć po zmianach? - Wybudować ścieżki rowerowe, odnowić przestarzały dworzec PKS - wymienia Ewelina Piechocka. - Oczywiście przydałby się remont mostu, ale co wtedy działoby się z ruchem ulicznym - zastanawia się kobieta.

Przemysław Włoszczyński przyznaje, że chciałby zobaczyć fontannę, która znajdowała się na placu dawnego PKS. - Przede wszystkim jednak chciałbym, żeby wieża kościoła im. Św. Jadwigi Śląskiej została udostępniona dla turystów. Fotografowie na pewno z takiej zmiany by się ucieszyli - zauważa mężczyzna, który sam jest pasjonatem fotografii.

O fontannie wspomina również Paweł Widczak, który zna Krosno Odrzańskie od podszewki. Widział już bardzo wiele historycznych zdjęć tego miasta i chciałby, aby pewne elementy do niego powróciły. - Mam nadzieję, że odbudowana zostanie cała starówka. Liczę również na powrót słynnej fontanny, którą często oglądam na starych fotografiach. Co poza tym?_Może jakaś przystań kajakowa? - zastanawia się.

Jeśli chodzi o fontannę, to jest ona zawarta we wstępnej koncepcji i można się spodziewać, że raczej z niej nie wypadnie, skoro tyle osób chce żeby powróciła. Nie można jednak zapominać o przyziemnych sprawach i na to zwraca uwagę pan Damian. - Musimy pamiętać o infrastrukturze drogowej i dążyć do jej poprawy - podkreśla krośnianin.

Urzędnicy podkreślają, że wciąż jesteśmy dopiero na początku długiej drogi, choć działania dotyczące rewitalizacji rozpoczęły się kilka lat temu. Jednak na realizację koncepcji trzeba poczekać.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.