Mieszkańcy od lat czekali na taki dom

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Mieszkańcy od lat czekali na taki dom

Alicja Kucharska

- Dziękujemy osobom, dzięki którym powstało to miejsce - mówią podopieczni Powiatowego Domu Dziennego Pobytu

Głosy, że w Świebodzinie konieczne jest utworzenie domu dziennego pobytu pojawiały się już od dawna. W końcu się udało, bo od kilku tygodni pomieszczenia w budynku plebanii tętnią życiem. - Bardzo mi się tu podoba. Zwłaszcza wspólne śpiewy - mówi pani Franciszka, która w grudniu skończy 94 lata.

W budynku mieszczą się pokój dzienny, w którym odbywają się zajęcia, stołówka z niewielką kuchnią, pokój wypoczynku, a także pokój rehabilitacji. - Chcemy pozyskać sprzęt specjalistyczny, by stworzyć w tym miejscu odpowiednie warunki do rehabilitacji - mówi Irena Wojtkiewicz, pracownik PDDP „Homini”.

W pokoju dziennym odbywają się zajęcia terapeutyczne: m. in. plastyczne, muzyczne. Ponadto cyklicznie organizowane będą wyjścia poza mury placówki. - W ubiegłym tygodniu pogoda była bardzo dobra, w związku z czym chodziliśmy na spacery - mówi jeden z pracowników. W planach jest też organizowanie integracyjnych wyjść do kina, teatru, ale i różne formy aktywizacji.

W stołówce podopieczni w ciągu dnia spożywają posiłki: śniadania i obiady, które przygotowuje firma cateringowa.

- W pokoju wypoczynku znajdują się łóżka, gdzie nasi podopieczni mogą wypocząć, gdy poczują się zmęczeni - dodaje I. Wojtkiewicz. - W naszym domu mamy przygotowanych 20 miejsc. Na tę chwilę podopiecznych jest 17.

Choć dom dziennego pobytu ruszył niedawno, pracownicy już znają swoich podopiecznych. Do wszystkich zwracają się po imieniu, a atmosfera w placówce jest niezwykle rodzinna. - Każdy z nas siedział w domu. Teraz mamy możliwość, by czas spędzić razem. Razem spożywać posiłki, śpiewać, być w swoim gronie, bo każdy z nas ma już swoje lata. To wszystko możliwe jest dzięki ludziom, którzy dbali, by ten dom powstał. Dziękujemy im z całego serca. Mamy dokąd przyjść, miło spędzić czas i jest nam zapewniona opieka - dopowiada pani Marta.

Co ważne, podopieczni do PDDP przywozi i odwozi specjalny bus, a oferta PDDP będzie się rozszerzać. W planach jest uruchomienie tzw. asystentury domowej, gdzie pracownicy będą zajmować się schorowanymi osobami w domu. Oferta domu „Homini” kierowana jest do osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych, które z różnych przyczyn wymagają pomocy. Świadczone usługi są częściowo odpłatne. Wysokość jest uzależniona od sytuacji finansowej podopiecznych. Koordynatorki wyjaśniają, że pobyt w PDDP jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin, które nie zawsze mają czas, by zająć się bliskimi. Nie kryją też, że chcą stworzyć w placówce jak najlepsze warunki, by każdy podopieczny czuł się jak w domu.

Oficjalne otwarcie PDDP odbędzie się wkrótce. Projekt realizowany jest w ramach funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Więcej informacji pod nr tel.: 604 557 909, 694 818 308 lub mailowo: dom.swiebodzin@ gmail.com.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.