Mieszkańcy wsi od wielu lat czcili pamięć spadochroniarza. Ten okazał się katem UB

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Mieszkańcy wsi od wielu lat czcili pamięć spadochroniarza. Ten okazał się katem UB

Renata Hryniewicz

Koło wsi Chartów od ponad 30 lat stoi obelisk ku czci sześcioosobowej grupy spadochroniarzy Ludowego Wojska Polskiego. Na obelisku wyryte są ich nazwiska. Co roku odbywają się przy nim uroczystości. Teraz okazało się, że jeden ze spadochroniarzy był potem ubekiem, który rozstrzelał „Inkę”, sanitariuszkę antykomunistycznego podziemia.

Od 34 lat mieszkańcy Chartowa, władze gminy i powiatu, zaproszeni goście spotykali się przy obelisku na uroczystościach upamiętniających bohaterskich spadochroniarzy.

W tym roku uroczystości nie było. Okazało się bowiem, że jeden ze spadochroniarzy był oprawcą, który w 1946 r. wykonał sądowy wyrok śmierci na Danucie Siedzikównie - „Ince”, sanitariuszce i łączniczce 5.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.