Karolina Brózda

Mieszkańcy wybiorą, gmina wybuduje

Mieszkańcy   wybiorą,   gmina wybuduje
Karolina Brózda

Promocja budżetu obywatelskiego rozpocznie się przed wakacjami Można wnioskować o inwestycje bądź wydarzenia Wybrane zostaną wykonane w 2018 roku.

Niebawem rozpocznie się kampania informacyjna dotycząca pierwszego koluszkowskiego budżetu obywatelskiego. Ustalono już harmonogram poszczególnych etapów przedsięwzięcia.

Przyjmowanie wniosków mieszkańców rozpocznie się 18 sierpnia br. i potrwa przez miesiąc, do 18 września. Po selekcji projektów i określeniu, który nadaje się do realizacji, rozpocznie się głosowanie. Oddawać swoje głosy (każdy mieszkaniec będzie miał do dyspozycji jeden) będzie można między 2 a 15 października. Ogłoszenie wyników i wybór trzech projektów, które uzyskają największe poparcie, zaplanowano na 25 października.

- Tak, jak w przypadku budżetów obywatelskich w innych miastach, pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec gminy, podwarunkiem, że uzyska dla niego poparcie przynajmniej 30 osób - wyjaśnia Mateusz Karwowski z magistratu. - Projekt może dotyczyć na przykład wybudowania parkingu, siłowni bądź placu zabaw na osiedlu, zorganizowania plenerowej imprezy dla mieszkańców, czy też każdej innej sprawy, inwestycji dotyczącej obywateli.

Gdy końca dobiegnie etap zgłaszania, zostanie powołana specjalna komisja, która przystąpi do weryfikacji propozycji. Projekty będą ocenianie podwzględem formalnym, czyli czy ich powstanie przyniesie pożytek społeczności. Spośród tych, które przejdą weryfikację pozytywnie, zostanie opublikowana lista. Te trzy, które po podsumowaniu głosowania otrzymają największe poparcie, zostaną przeznaczone do realizacji. Na jeden projekt gmina wyda maksymalnie 100 tys. zł. Wdrażanie w życie zwycięskich pomysłów rozpocznie się w 2018 roku.

Nie wszyscy podeszli do kwestii budżetu obywatelskiego jednakowo entuzjastycznie. Jeden z radnych przekonuje, że to dodatkowe formalności dla urzędników, a cała koncepcja jest bardzo podobna do funduszu sołeckiego. Z kolei burmistrz Waldemar Chałat uważa, że to kolejny krok we wspólnym z mieszkańcami ulepszaniu najbliższego otoczenia.

Karolina Brózda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.