Renata Hryniewicz

Mieszkania, obwodnica i inne pomysły kandydatów na burmistrza Słubic

Od góry, od lewej kandydaci: Maja Pszczołowska - Mizerska, Mariusz Olejniczak, Mariuz Dubacki i Tomasz Pisarek Od góry, od lewej kandydaci: Maja Pszczołowska - Mizerska, Mariusz Olejniczak, Mariuz Dubacki i Tomasz Pisarek
Renata Hryniewicz

W Słubicach do fotela burmistrza przymierzają się cztery osoby. Mają różne temperamenty i różne spojrzenia na sprawy samorządu.

O stanowisko burmistrza walczą: Mariusz Dubacki (Komitet Wyborczy Słubice 2018), Mariusz Olejniczak (Komitet Wyborczy Wyborców Mariusza Olejniczaka), Tomasz Pisarek (Komitet Wyborczy Wyborców Tomasza Pisarka) oraz jedyna w tym gronie kobieta Maja Pszczołowska - Mizerska (Komitet Wyborczy Nowe Słubice).

Jako pierwszy start w wyborach ogłosił Mariusz Dubacki, 41-letni przedsiębiorca, właściciel biura nieruchomości. Jest szefem powiatowej Nowoczesnej. Choć szykowała się większa koalicja ponadpartyjna, ostatecznie w wyborach poprze go Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Mój program powstał we współpracy z mieszkańcami miasta i gminy. Stworzyłem specjalną internetową ankietę, którą wypełniło ponad 700 osób - mówi Dubacki. - Nie mogę więc powiedzieć, że coś jest mniej ważne a coś bardziej. Są rzeczy, które można zrealizować od ręki, bez nakładów finansowych. Jedną z nich jest aplikacja komputerowa, gdzie mieszkańcy mogą zaznaczać np. dzikie wysypiska śmieci czy źle oznaczone skrzyżowania. Tę obietnicę już spełniłem. Ważny dla mnie jest budżet obywatelski. Najważniejszym jednak punktem mojego programu pozostaje obwodnica! To ona cieszyła się największym poparciem w ankiecie - mówi.

Odciąć się nie da

Mariusz Olejniczak, kierownik w przedsiębiorstwie usług komunalnych, to kandydat ze środowiska politycznego obecnego burmistrza Tomasza Ciszewicza (nie będzie startował w wyborach). Mając poparcie Ciszewicza, może liczyć na głosy jego wyborców. - Tak, po części będzie to kontynuacja zaczętych inwestycji, np. budowa sali gimnastycznej przy szkole czy remont budynku na mieszkania socjalne - mówi. Dodaję, że nie będzie „ślepo kontynuował polityki burmistrza”.

- Ale przez 8 lat wspólnie tworzyliśmy ten samorząd i trudno byłoby odciąć to grubą krechą i udawać, że nie mieliśmy ze sobą nic wspólnego - mówi.

W swoim programie zapowiada budowę superplacu zabaw z wydzielonym placem dla dzieci niepełnosprawnych. - Gdybym został burmistrzem, zrealizowałbym to w przyszłym roku, nawet gdyby miało kosztować grube pieniądze - mówi. W jego programie jest też budżet obywatelski.

Zaskoczeniem dla wielu była kandydatura Tomasza Pisarka, którą poparła Platforma Obywatelska. Wszystko zmierzało do tego, że PO poprze Dubackiego, ale w ostatniej chwili wystawiła właśnie Pisarka. Kandydat jest dyrektorem administracyjnym w szpitalu pulmonologiczno - kardiologicznym w Torzymiu. Ma 48 lat i wieloletnie doświadczenie samorządowe. Był m.in. wicestarostą.

- Priorytetem będzie rozpoczęcie inwestycji budowy basenu i równocześnie rozpoczęcie starań o obwodnicę Słubic - mówi Pisarek. Jako trzeci najważniejszy cel kandydat wymienia drugi most na Odrze.

W rozmowie z nami zaznacza, że gdyby wygrał wybory, zaprowadziłby porządek w gospodarce śmieciowej.

Może być niespodzianka

Maja Pszczołowska - Mizerska to osoba najmniej znana w tym gronie. Dla wielu mieszkańców jej kandydatura była wręcz zaskoczeniem, ale... uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, gdzie przeprowadzono prawybory, wytypowali ją zaraz za Olejniczakiem. Na portalu samorządowym zajmuje pierwsze miejsce. W naszych Prawyborach na gazetalubuska.pl ma 2 głosy (wczoraj o 10.00, czytaj dalej).

- Jestem gotowa! Byłam pracownikiem biura rady miejskiej, więc tematy nie są mi obce. Politykiem nie jestem, w partii nie byłam, ale wiem, że mogłabym wiele zdziałać. Jestem zwykłym mieszkańcem, który od lat obserwuje i słucha innych mieszkańców. Wiem, jakie mają potrzeby i czego oczekują - mówi.

Ma trójkę dzieci w różnym wieku, pracuje w domu spokojnej starości. - Znam od „zaplecza” każde środowisko. To mój największy atut - mówi.

Cele? Chciałaby nawiązać dobrą współpracę z mieszkańcami, żeby mieli bezpośredni wpływ na kształtowanie miasta.

Głosuj w prawyborach GL

Wybory samorządowe już w niedzielę, a do jutra do 23.00 trwa głosowanie w Prawyborach 2018 na gazetalubuska.pl.

Głos na Maję Pszczołowską-Mizerską, to SMS o treści FBA.60 na 72355; Tomasz Pisarek, SMS FBA.58 na 72355 (2 głosy wczoraj o 10.00); Mariusz Dubacki, FBA.57 (1 głos); Mariusz Olejniczak, FBA.59 (bez głosów). Na prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych można też głosować klikając w interncie. Jutro u nas kandydaci na burmistrzów Strzelec i Drezdenka.

Zobacz też: TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKICH KANDYDUJĄCYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH

ZOBACZ, JAK GŁOSOWAĆ!

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.