„Mieszkanie+”, czyli program w budowie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Zbigniew Biskupski

„Mieszkanie+”, czyli program w budowie

Zbigniew Biskupski

Wciąż owiany tajemnicą rządowy program „Mieszkanie+” ma być elementem kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin.

Premier Beata Szydło znów zapowiedziała uruchomienie rządowego programu „Mieszkanie+”. Informując w niedzielę w Grodzisku Mazowieckim, że w najbliższym czasie jej rząd przedstawi kolejne elementy kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin, zapowiedziała, iż jednym z jego elementów będzie program „Mieszkanie+”. – Chcemy, żeby każda rodzina mogła mieć własne mieszkanie, żeby mogła w tym mieszkaniu myśleć o bezpiecznym i spokojnym wychowaniu swoich dzieci – podkreślała szefowa rządu.

Niestety, na czym program ma polegać, wiadomo jeszcze mniej niż o podatku od sieci handlowych; zapowiadanym od dawna, ale od lutego jedyne konkrety podawane do publicznej wiadomości to kolejne niedotrzymywane przez Ministerstwo Finansów terminy. Premier Beata Szydło także wcześniej deklarowała ogłoszenie programu mieszkaniowego najpóźniej w kwietniu.

Dziennikarze Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) od kilku miesięcy próbują dotrzeć do szczegółów programu. W Ministerstwie Budownictwa i Infrastruktury (MIB), w którym projekt powstaje, otrzymują jedynie informacje o kolejnych terminach upublicznienia założeń; ostatnio obiecano to „po długim weekendzie majowym”.

W poniedziałek minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk w wywiadzie udzielonym portalowi gospodarczemu Wnp.pl w związku z Europejskim Kongresem Gospodarczym, pytany o harmonogram, odpowiedział: – Niebawem z panią premier przedstawimy ten projekt. Ponadto poinformował jedynie, że filarem programu mają być mieszkania czynszowe. – Dążymy do tego, by pobudzić rynek mieszkań na wynajem, ponieważ udział tej formy w komercyjnym rynku mieszkaniowym nie przekracza w Polsce 4 proc. Dla porównania: w Niemczech jest to ok. 40 proc., a w Szwajcarii – 50 proc.! – powiedział minister.

Młodzi Polacy mają polubić budownictwo czynszowe
123rf Młodzi Polacy mają polubić budownictwo czynszowe

Wiadomo ponadto, że rząd będzie chciał stworzyć odpowiednie ramy prawne, by do budowy takich mieszkań zachęcić zarówno spółdzielnie mieszkaniowe i gminy, jak i prywatnych inwestorów. Mają temu służyć zmiany w prawie, w tym w prawie cywilnym, ułatwiające właścicielom egzekwowanie zaległych czynszów. Zachętą ze strony państwa zaś ma być udostępnienie pod takie budownictwo gruntów znajdujących się obecnie we władaniu państwa.

– Zamierzamy praktycznie stworzyć rynek budownictwa mieszkań na wynajem – z dojściem do własności. Mieszkań niekoniecznie o bardzo wysokim standardzie, ale zarazem wygodnych i zgodnych ze współczesnymi standardami – powiedział minister Adamczyk w cytowanym już wywiadzie.

Zbigniew Biskupski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.