Miliony na park i pałacyk

Czytaj dalej
Fot. Edyta Jakubowska-Owsik
Edyta Jakubowska-Owsik

Miliony na park i pałacyk

Edyta Jakubowska-Owsik

Drugie życie czeka żagański Pałacyk i Plac Gen. Maczka oraz żarski zespół parkowo- folwarczny... Ponad 11 mln zł dofinansowania otrzymały Żagań i Żary na rewitalizację swoich miejskich perełek.

Kilka dni temu nasze miasta dostały dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 na rewitalizację. Żary przeznaczą prawie 6 mln zł na remont drugiej części parku przypałacowego. Żagań wykorzysta dotację na odrestaurowanie zniszczonego i zaniedbanego pałacyku przy ul. Jana Pawła II, wraz z jego otoczeniem. Wartość całego projektu wynosi 6,9 mln, a pozyskana dotacja to aż 85% tej kwoty, czyli okrągłe 5 milionów.

- Wychowywałem się w tej okolicy. Pamiętam doskonale ogródki działkowe w tej części miasta, czołgi stojące na placu, które zostały usunięte w latach 90-tych - mówi burmistrz Daniel Marchewka. – Teraz odnowimy cały ten obszar, nadając mu nowe funkcje - cieszy się samorządowiec i podkreśla, że w murach pałacyku będzie działać nowoczesna placówka przyjazna seniorom. - Nie mogę się doczekać, aby pokazać nowy plac mojej mamie - dodaje burmistrz.

Żagańska rewitalizacja zakłada nie tylko kompleksowy remont pałacyku, drugie życie czeka także Plac Generała Maczka, gdzie na bazie odnowionej infrastruktury będzie stworzona atrakcyjna oferta działalności dla tamtejszego Centrum Kultury.
W ramach prac budowlanych miasto chce położyć nową elewację, wymienić dach pałacyku czy okna, na drewniane. Remont oczywiście nie ominie pomieszczeń pałacyku, gdzie zostanie wykonana izolacja nie tylko ścian zewnętrznych obiektu, ale również posadzek na parterze. W środku znikną stare podłogi, które zastąpią nowe parkiety. Wymiana czeka również wszystkie instalacje wewnątrz budynku wraz ze zmianą technologii kotłowni, na opalaną gazem. Rewitalizacyjne prace swoim zasięgiem obejmą też zaprojektowanie i wykonanie we wszystkich pomieszczeniach instalacji komputerowej i alarmowej.

W ramach nowego zagospodarowania terenu, czyli bezpośredniego otoczenia pałacyku oraz Placu Generała Maczka, stworzone będą nowe kompozycje przestrzenne, które podniosą walory estetyczne tego terenu. - Planujemy stworzenie nowej przestrzeni rekreacyjnej z innowacyjnymi elementami sensorycznego placu zabaw oraz przestrzeni na potrzeby działań kulturalno-edukacyjnych -dodaje burmistrz Marchewka.

Uzupełnienie i wymiana elementów małej architektury ma ożywić plac, dla osób niepełnosprawnych przewidziano rekreacyjne udogodnienia. Wzdłuż chodników w okolicach murów pojawi się nowe oświetlenie i klimatyczna iluminacja.
Trzeba zaznaczyć, że to pierwsze i tak duże pieniądze, jakie udało się pozyskać miastu z zewnątrz. - Piękna sprawa - mówi Mariola Pawliszek.
- Należy dbać o kulturę i historię naszego Żagania - dodaje mieszkanka. - Teraz to dopiero będziemy mieć pałacyk! Już nie mogę się doczekać, jak z rodziną i znajomymi wybiorę się, aby odwiedzić to miejsce po remoncie - nadmienia Ewelina Jakubowicz.

Żarski projekt obejmuje rewitalizację zespołu parkowo-folwarcznego z XVIII w. w zachodniej części parku przy al. Jana Pawła II. Jego założeniem jest przywrócenie parkowi walorów historycznych i funkcjonalnych, renowację zabytkowych obiektów, montaż elementów małej architektury. Stworzy to przestrzeń, w której będą mogły odbywać się koncerty, warsztaty, animacje dla dzieci i i imprezy plenerowe - wylicza Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

- Teraz to dopiero będzie pałacyk- cieszy się Ewelina Jakubowicz  z Żagamia
Edyta Jakubowska-Owsik - Teraz to dopiero będzie pałacyk- cieszy się Ewelina Jakubowicz z Żagamia

- Mamy zamiar odtworzyć dawny staw, by można było pływać tam łódkami. Zmodernizujemy rampę z punktem widokowym oraz położonymi na niej tarasami ziemnymi. Atrakcyjność terenu wzrośnie również po renowacji Bramy Błękitnej i Bramy Parkowej. W budynku folwarcznym ma powstać Centrum Usług Społecznych, gdzie będą się odbywać zajęcia dla dzieci, warsztaty, ukierunkowane na wykluczenie społeczne.

Ze względu na centralne położenie, folwark i park mają stać się głównym miejscem rekreacji, odpoczynku dla mieszkańców Żar.
- To doskonały pomysł- mówi Krystyna Ilczuk. Wiem, że kiedyś po parku pływało się łódkami. Cieszę się, że to wróci.
A Oksana Korman dodaje, że w parku przydałaby się kawiarenka dla matek z dziećmi i podjazdy dla wózków

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.