Miliony na szkolenia dla lubuskich firm

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Miliony na szkolenia dla lubuskich firm

Marek Białowąs

700 przedsiębiorców i 3 tys. pracowników z małych i średnich firm regionu ma szansę na podniesienie swoich kompetencji

W czwartek podpisano umowy z dwoma instytucjami, które w województwie lubuskim będą pośredniczyły w dystrybucji unijnych pieniędzy na szkolenia pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

- 14 marca zarząd województwa wybrał dwóch operatorów, z północny i południa regionu do prowadzenia tego programu - mówi Romuald Gawlik, wicemarszałek woj. lubuskiego. - Łącznie będą one dysponowały blisko 30 mln zł na dofinansowanie szkoleń kierowanych do m.in. pracowników po 50. roku życia czy osób o niskich kwalifikacjach. Każda firma będzie miała szansę na wsparcie w wysokości do 35 tys. zł i 8,5 tys. zł na jednego pracownika.

W Gorzowie Wlkp. sprawą dofinansowania szkoleń dla przedsiębiorców będzie zajmować się Zachodnia Izba Przemysłowo Handlowa, w Zielonej Górze Agencja Rozwoju Regionalnego. Obydwie instytucje będą dysponować po blisko 17,5 mln zł. Jak po te unijne pieniądze, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, będą mogli sięgnąć przedsiębiorcy? Wystarczy skontaktować się z jednym z wymienionych operatorów (pośredników). Za ich pośrednictwem otrzymają oni dofinansowanie kosztów usług szkoleniowych. Wsparcie będzie miało formę bonu szkoleniowego realizowanego u wykonawcy usługi.

- Chcemy maksymalnie uprości procedurę ubiegania się o dofinansowanie wybranego szkolenia - mówi Hanna Nowicka, prezes ARR. - Będzie się to odbywało za pomocą internetu. U operatora przedsiębiorca otrzyma promesę na usługi szkoleniowe. I sam będzie sobie wybierał usługodawcę, który poprowadzi dla niego szkolenie. Firmy szkoleniowe są dostępne w Bazie Usług Rozwojowych prowadzoną przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu. Bazę znajdziemy pod adresem uslugirozwojowe.parp.gov.pl. Zachęcam przedsiębiorstwa zajmujące się organizacją szkoleń z naszego województwa do rejestracji w bazie BUR.

BUR jest ogólnodostępnym, bezpłatnym portalem zawierającym oferty szkoleń świadczonych w różnej formie (kursów zawodowych, doradztwa, studiów podyplomowych czy coachingu). Proces korzystania z dofinansowania usług szkoleniowych jest nierozerwalnie związany z BUR, gdyż można wybierać tylko wykonawców wpisanych do bazy. Przedsiębiorca chcący uzyskać bony szkoleniowe również musi być do tej bazy wpisany.

- Warto podkreślić, że w ciągu najbliższych 3 lat na regionalny rynek trafi aż 30 mln zł - mówi Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo Handlowej. - To wpłynie na wzmocnienie naszego rozwoju gospodarczego. Jeśli się okaże, że efekty tego będą dobre, mamy szansę na kolejne 30 mln zł.

Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 700 przedsiębiorców lubuskich z sektora MŚP oraz 3 tys. pracowników w województwie lubuskim.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.