Miliony na szkoły, oczyszczalnie i sieci

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Czesław Wachnik

Miliony na szkoły, oczyszczalnie i sieci

Czesław Wachnik

Z własnego budżetu wydadzą niewiele, bo ponad milion złotych. Dzięki pieniądzom unijnym na inwestycje trafi jednak dużo więcej.

-To prawda, że z naszego budżetu chcemy w 2016 roku przeznaczyć na inwestycje tylko 1 mln zł. Ale to nie wszystko. Chcemy też pozyskać pieniądze unijne. A wtedy możemy mówić nawet o kilku milionach złotych - powiedział nam wójt Łagowa Czesław Kalbarczyk.

W przyszłym roku dochody gminy wyniosą 16,2 mln zł, a wydatki - prawie 15,8 mln zł. I właśnie w budżecie zapisano 1 mln zł na inwestycje. Z tej sumy najwięcej, bo 400 tys. zł trafi na remont Zespołu Edukacyjnego w Łagowie. Ma być dokończony remont parteru oraz stołówki i sali gimnastycznej. A przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu szkoła została dosłownie zalana. Ważnym zadaniem będzie też niewątpliwie remont chodnika, od wjazdu do Łagowa od Gronowa w kierunku centrum. Kolejnym poważnym zadaniem będzie budowa kanalizacji sanitarnej w Żelechowie i Poźrzadle oraz modernizacja sieci wodociągowej w Żelechowie i Sieniawie. Dodajmy, że inwestycja w Żelechowie ma kosztować aż 6 mln zł, a więc konieczne będzie pozyskanie funduszy unijnych, chociażby z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wiele pieniędzy zamierza przeznaczyć się na opracowanie dokumentacji. Wymieńmy, na budowę parkingu przy Szkolnej w Łagowie, przebudowę dróg w Łagowie, Toporowie i Sieniawie, termomodernizację szkoły w Toporowie czy rewitalizację centrum Łagowa wraz z zamkiem.

- Gdy gmina będzie miała dokumentację, może starać się o pieniądze unijne - zapowiada wójt Kalbarczyk. Z inwestycji wspomnijmy jeszcze o budowie przepompowni w Łagowie oraz budowę sieci wodociągowej przy ul. Mostowej w Łagowie.

- Dla nas najważniejsze będą drogi oraz gospodarka ściekowa. Wydaje się, że w przyszłym roku na inwestycje możemy wydać nawet 6 mln zł. Oczywiście większość z tej sumy chcemy pozyskać z funduszy unijnych - wylicza wójt Szczańca Krzysztof Neryng.
W przyszłym roku dochody gminy mają wynieść prawie 12,5 mln zł, natomiast wydatki 14,4 mln zł. W przypadku inwestycji zapisano kwotę 2,5 mln zł. Z większych wydatków inwestycyjnych trzeba wspomnieć o 400 tys. zł, które trafią do starostwa powiatowego na modernizację drogi przez Szczaniec. Natomiast prawie 300 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację drogi w Dąbrówce Małej, a 250 tys. zł na drogę w Ojerzycach. Jednak niewątpliwie najpoważniejszą inwestycją ma być budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Na ten cel przeznaczy się prawie 1,2 mln zł. Dodatkowo na opracowanie dokumentacji oczyszczalni ścieków w Smardzewie zarezerwowano 70 tys. zł. Rozpocznie się też modernizację budynków pod potrzeby domu kultury i biblioteki. Łącznie na oba cele wyda się prawie 350 tys. zł. Natomiast 200 tys. zł trafi na adaptację budynku pod potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Przyszłoroczny budżet wydaje się najlepszy, jaki mogliśmy przygotować - dodał wójt Krzysztof Neryng

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.