Miliony pod ziemię...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Miliony pod ziemię...

Leszek Kalinowski

We wtorek 2 lutego zielonogórscy radni zajmą się projektem sieci wodno-kanalizacyjnej w wielkim mieście. Jest na to 171 mln zł. Znamy plany, przedstawiamy je w naszym, nowym cyklu.

1. Ochla i Zatonie.
Prace projektowe, dotyczące położenia kanalizacji Ochli i Zatonia zostały już rozpoczęte w 2015 roku. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2017-1018. Pieniądze na tę inwestycję mają pochodzić m.in. z Funduszu Spójności.

2. Łężyca - osiedle Czarkowo.
By ułatwić rozwój budownictwa mieszkalnego na osiedlu Czarkowo w sołectwie Łężyca, jako priorytet przyjęto rozbudowę systemu wodociągowego z połączeniem z systemem już funkcjonującym, a zasilanym z lokalnego ujęcia wody w Łężycy. Wykonanie do 2020.

3. Łężyca - oczyszczalnia.
Bardzo ważnym zadaniem inwestycyjnym, przewidzianym do wykonania przy pomocy unijnych funduszy z budżetu 2014-2020 (program operacyjny infrastruktura i środowisko) w centralnej oczyszczalni ścieków w Łężycy, jest instalacja fermentacji osadów z termiczno-tlenową ich hydrolizą (podwójna wymiana, która przebiega między wodą a rozpuszczoną w niej substancją) oraz odzyskaniem energii cieplnej i elektrycznej.

4. Krępa.
Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców Krępy do 2018 roku przewiduje się wybudowanie rozdzielczej sieci wodociągowej, zasilanej z ujęć wód podziemnych znajdujących się w Zawadzie.

5. Stożne, Jany, Zawada.
Zlikwidowane zostanie lokalne ujęcie wody w Stożnem, by poszerzyć strefy zasilania w wodę w tej miejscowości z ujęć wód podziemnych w Janach. Planuje się odwiercenie i podłączenie dodatkowych trzech studni na terenie ujęcia wód podziemnych w Zawadzie, przez co zostanie utrzymana stała wydajność. Spowoduje to zwiększenie procentowego udziału wód podziemnych o lepszych parametrach w ogólnej produkcji wody, co niewątpliwie spotka się z zadowoleniem odbiorców.

6. Wilkanowo.
ZWIK-owi zależy na pozyskiwaniu nowych odbiorców wody, m.in. w sąsiadującym z miastem Wilkanowem (gmina Świdnica). Dlatego w 2017 r. przewiduje budowę rurociągu tranzytowego z Zielonej Góry do Wilkanowa. Warto dodać, że spółka posiada już w Wilkanowie rozdzielczą sieć wodociągową, wybudowaną w ramach Funduszu Spójności

7. Modernizacja obiektów.
Plan zakłada modernizację strategicznych obiektów technologicznych takich jak: przepompownia ścieków przy ul. Botanicznej (wybudowana w latach 60. ubiegłego wieku), główna przepompownia wody przy ul. Sulechowskiej i stacja uzdatniania wody w Zawadzie. Zmodernizowany ma być także jeden z głównych kolektorów ogólnospławnych przy ulicy Węglowej.

8. Wymiana rur.
Według planów będzie wymiana przewodów wykonanych z rur azbesto–cementowych (np. w ul. Sowiej, Górnej, Racławickiej, Spółdzielczej, Braniborskiej, Władysława IV, Morelowej czy Struga) i zastosowanie rur z polietylenu o większej przepustowości i dłuższej żywotności. Sukcesywnie wymianie podlegać będą również stare, awaryjne rurociągi stalowe (np. w ul. os. Robotnicze).

9. Remont ulic to remont sieci.
Plan bierze pod uwagę miejskie inwestycje, które będą przeprowadzane w najbliższym czasie. Jeśli gdzieś jakaś ulica będzie budowana, remontowana, najpierw pojawi się tam nowa sieć wodno-kanalizacyjna. Tak będzie np. w przypadku budowy Trasy Aglomeracyjnej.

10. Prośby mieszkańców.
Istotną pozycją w każdym roku są zadania uwzględniające wnioski mieszkańców, dotyczące dostaw wody i odprowadzania ścieków. Stąd w planie takie zadania jak: budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Mazurskim, rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w ul. Strzeleckiego (osiedle Uczonych), budowa sieci wodociągowych w dzielnicy Nowe Miasto: ul. Nowy Kisielin - Malinowa, Porzeczkowa, ul. Zatonie - Lipowa, ul. Kiełpin, ul. Ochla (od skansenu do ul. Grzybowej), ul. Ochla czy w ul. Przylep - Szewska - Leśna oraz sieci wodociągowej w ul. Jaśminowej, Kalinowej na Jędrzychowie.

Nasza redakcyjna akacja

Czekamy na głosy naszych Czytelników

Teraz radni zdecydują o planach ZWiK

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.