Miliony pójdą na poprawę placówek służby zdrowia w Lubuskiem

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Miliony pójdą na poprawę placówek służby zdrowia w Lubuskiem

Leszek Kalinowski

Dzięki modernizacji placówek, mamy leczyć się w lepszych warunkach i na nowoczesnym sprzęcie. Nie tylko my, bo zapraszamy też innych.

Najważniejsze dla nas były inwestycje w obu stolicach. Zarówno Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze jak i Ośrodek Radioterapii to placówki bardzo potrzebne Lubuskiemu. Nic więc dziwnego, że zarząd województwa wystąpił do ministra rozwoju, by te zadanie były dofinansowane poza konkursem.
Wcześniej przyznał dotacje po 4 mln zł dla obu placówek. Bo jak mówiła marszałek Elżbieta Polak, szkoda czekać, czas na opracowanie niezbędnej dokumentacji i rozpoczęcie budowy.

Ośrodek Radioterapii w Gorzowie powstanie w dwóch etapach. Pierwszy to budowa tzw. bunkra, którego koszt to około 25 mln zł, drugi - zakup dwóch akceleratorów kosztował będzie ok. 40 mln zł.

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze oznacza wydatek ponad 90 mln zł. Jak wyjaśnia pani marszałek, inwestycje miała być finansowana z regionalnego programu, ale może być teraz z krajowego. Dlaczego? Jest to związane z przekształceniem szpitala klinicznego w uniwersytecki. Do tej propozycje marszałka nie były uznawane w ministerstwie i nikt nie potrafił wskazać sposobu przekształcenia lecznicy. Ale zmieniła się ustawa i urząd marszałkowski otrzymał odpowiedź z ministerstwa zdrowia.

Budowy, modernizacje, i remonty zostaną wykonane do 2020 roku

W sierpniu planowana jest debata nt. zdrowia, a we wrześniu sprawa przekształcenia szpitala stanie na wojewódzkim sejmiku. Wtedy 51 procent udziałów przejmie Uniwersytet Zielonogórski. To będzie oznaczać, że lecznica dostanie większą dotację, a po drugie będzie miała dostęp do programów krajowych. Dzięki temu pieniądze planowane na Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będą mogły być przeznaczone na inne placówki zdrowia w województwie.

Jakie? Mirosława Dulat, wicedyrektor departamentu zdrowia w urzędzie marszałkowskim, podaje przykłady. Lista jest długa:

To jeszcze nie wszystkie zadania.

Marszałek Elżbieta Polak mówi, że nasze placówki nie są w pełni wykorzystanie. Po modernizacji będą prowadziły też komercyjne usługi. Nie tylko dla Lubuszan. Promocja odbędzie się na planowanych Targach Zdrowia. Liczymy, że swoje euro zostawią u nas m.in. Niemcy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.