Miliony zmienią szpitale, teatry i biblioteki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Miliony zmienią szpitale, teatry i biblioteki

Leszek Kalinowski

Rozbudowy szpitali, ale także instytucji kultury w obu stolicach województwa mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycje potrwają kilka lat.

Osiem milionów złotych trafi do dwóch lubuskich szpitali w: Gorzowie i Zielonej Górze (po 4 mln zł) - zdecydował zarząd województwa. Pieniądze pochodzą z rezerwy budżetowej. Na co zostaną przeznaczone? Na budowę Ośrodka Radioterapii w Gorzowie oraz Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.

- Jesteśmy już dosyć zniecierpliwieni zatwierdzeniem map potrzeb przez ministra zdrowia, dlatego postanowiliśmy te pieniądze już przeznaczyć na opracowanie niezbędnej dokumentacji i rozpoczęcie budowy - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Ośrodek w Gorzowie ma kosztować ponad 66 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana z RPO Lubuskie 2020, Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 oraz z własnych funduszy województwa.

Natomiast utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma kosztować ok. 92 mln zł. W tym przypadku problemem na razie jest to, że szpital nie stał się jeszcze placówką uniwersytecką. Mimo wcześniejszych uzgodnień, obecne ministerstwo zdrowia nie zgodziło się na proponowaną ścieżkę przekształceń, ale też nie dało odpowiedzi, jak to zrobić inaczej.

Radioterapia w Gorzowie, centrum pediatrii w Zielonej Górze to nasze priorytety

Nie tylko zmienią się nasze placówki zdrowia, ale i kulturalne. Wczoraj na konferencji prasowej członkowie zarządu przedstawili plan inwestycyjny na lata 2016-2020. I tak za 13 mln zł przebudowana i zmodernizowana zostanie Filharmonia Zielonogórska. Będzie nowe wejście, kawiarnia, zapadnia dla fortepianu, przebudowane zostaną piwnice. Ponad 15 mln zł kosztował będzie remont i rozbudowa Regionalnego Centrum Animacji Kultury, a blisko 8 mln zł - modernizacja i budowa letniej sceny Lubuskiego Teatru (powstanie też muzeum lalek). Tyle samo trzeba będzie wydać na dalszy etap rewitalizacji teatru w Gorzowie. Ponad 5,5 mln zł trzeba będzie wydać na remont i modernizację Muzeum Jana Dekerta w Gorzowie (w zagrodzie w Bogdańcu powstanie coś na kształt muzeum w Ochli, które też otrzyma ponad 9 mln zł na rekonstrukcje i modernizacje obiektów).

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zostanie rozbudowane za 15 mln zł. Po blisko 2 mln zł dostaną też obie wojewódzkie biblioteki. - Placówki w Zielonej Górze wesprze miasto, chcemy też rozmawiać z prezydentem Gorzowa, by i on się włączył w rozbudowy instytucji, z których korzystają mieszkańcy miasta - dodała pani marszałek.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.