Opr. AG

Minimalna stawka nie obejmie niektórych zleceń i usług

Minimalna stawka nie dotyczy opieki nad osobą niepełnosprawną Fot. 123rf Minimalna stawka nie dotyczy opieki nad osobą niepełnosprawną
Opr. AG

W 2017 r. za pracę na umowie zleceniu przedsiębiorca będzie musiał zapłacić przynajmniej 13 zł za godzinę. Będą jednak wyjątki...

Nowością od nowego roku będzie minimalna ustawowa godzinowa stawka za wykonywanie umowy zlecenia lub umowy świadczenia usług – ma ona wynieść 13 zł brutto.

Zasada ta obejmie umowy cywilnoprawne (o których mowa w art. 734 oraz 750 Kodeksu cywilnego) – zarówno te zawierane od 1 stycznia 2017 roku, jak i zawarte przed 1 stycznia 2017 roku i trwające w tym dniu.

Trzeba zatem przyjąć, że minimalna stawka godzinowa nie dotyczy umów zrealizowanych w 2016 roku, których wypłata będzie miała miejsce w 2017 roku.

Generalnie, minimalną stawką za godzinę mają być objęci wszyscy zleceniodawcy oraz wykonujący umowy o świadczenie usług. Jak to jednak przy każdej generalnej zasadzie bywa, również i tu ustawodawca przewidział wyjątki, w przypadku specyficznych zleceń czy usług.

Wyłączeni spod obowiązkowego minimum

Zgodnie z art. 8d ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2016 r., poz. 1265), minimalnej stawki za zlecenie czy wykonanie usługi nie muszą płacić wykonawcom ci przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy o wymiarze resocjalizacyjnym, tj. umowy:

Specyficzne usługi

Na liście wyłączonych znajdują się też zleceniodawcy, którzy oferują umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługę i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne. Co ważne, zakłada się, że powyższe dwa warunki – dotyczące zarówno miejsca jak i czasu – muszą być spełnione, aby godzinowa stawka za zlecenie mogła spaść poniżej wartości ustawowej.

Minimalna stawka nie dotyczy opieki nad osobą niepełnosprawną
123rf Minimalna stawka nie dotyczy opieki nad osobą niepełnosprawną

Przykładowo, jeśli zleceniem jest redagowanie wpisów na portalu społecznościowym, a umowa zlecenie przewiduje, że zleceniodawca musi redagować wpisy od godziny 10 do godziny 18, natomiast nie wymaga, aby był on fizycznie w tym czasie w biurze u zleceniodawcy, nie zostają spełnione równocześnie dwa warunki świadczące o „zwolnieniu z limitu”. Co za tym idzie, przedsiębiorca musi zapewnić zleceniobiorcy przynajmniej 13 zł za godzinę

Opr. AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.