Minimum metr ma ogromne znaczenie - zapewni kierowcy bezpieczne wyprzedzenie rowerzysty

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Minimum metr ma ogromne znaczenie - zapewni kierowcy bezpieczne wyprzedzenie rowerzysty

Marek Weckwerth

Im cieplej, tym na drogach pojawia się więcej rowerzystów. Są wszędzie – na ścieżkach rowerowych, na chodnikach, drogach. Dlatego policja apeluje do kierowców, aby przy ich wyprzedzaniu zachowali minimum metrową odległość.

Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a zatem są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo niż kierowcy i ich pasażerowie. Od stycznia do początku czerwca tego roku kujawsko-pomorska policja odnotowała 38 wypadków z udziałem rowerzystów, w których 3 osoby zginęły, a 32 zostały ranne.
Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa na drodze jest zachowanie odpowiedniej odstępu między pojazdami i odległości podczas wyprzedzania.

Im dalej, tym lepiej

- Przy wyprzedzaniu kierujący pojazdem jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, a zwłaszcza do utrzymania bezpiecznej odległości od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Nie może to być mniej niż jeden metr. Bezpieczna odległość pozwoli uniknąć zahaczenia lusterkiem lub bokiem samochodu i spowodowania niebezpiecznego wypadku – wyjaśnia st. asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Starszy aspirant dodaje, że taką samą odległość kierowca musi utrzymać w przypadku wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych, a także motoroweru i motocykla.

Wystarczy pęd powietrza

Bezpieczną odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty powinniśmy zachować szczególnie, kiedy rowerem jadą osoby starsze lub dzieci, ponieważ mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi i często zdarza się im jechać przysłowiowym wężykiem.

[polecane]23136929,23164041;1;To też może Cię zainteresować[/polecane]

Zmotoryzowani powinni wziąć pod uwagę także ten fakt, że samochód wyprzedzający w zbyt bliskiej odległości, a zwłaszcza z dużą prędkością, może spowodować podmuch powietrza, który zmieni tor jazdy cyklisty i ten może stracić równowagę, i przewrócić się. Pracujący na wysokich obrotach silnik może też zwyczajnie przestraszyć osobę na jednośladzie.

- Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie zachować odpowiednią odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty, powinniśmy zrezygnować z wykonywania manewru – przekonuje policjant.
W ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy nagrali spot profilaktyczny pt. „Minimum METR!!!" obrazujący zagrożenia związane z niezachowaniem bezpiecznego odstępu podczas wyprzedzania rowerzystów.

Zadbaj o widoczność

Rowerzyści powinni też sami bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kamizelka odblaskowa i wszelkie elementy odblaskowe nawet w jasny dzień dają kierowcy szansę dostrzeżenia ich z większej odległości i generalnie zwracają większą uwagę.

- Niektórzy wybierają się na przejażdżkę rowerową wieczorem, a nie biorą pod uwagę, że będą wracali, gdy zapadać będzie zmierzch. Potem okazuje się, że nie mają nakazanego prawem oświetlenia ani nawet odblasków – zwraca uwagę i na ten problem Remigiusz Rakowski. Przypomina też, iż zakładanie kasku nie jest obowiązkowe, ale niewątpliwie poprawia bezpieczeństwo. Powinni o to zadbać zwłaszcza rodzice mający pod opieką małe i większe dzieci.

Korzystaj ze ścieżki

Bezpieczeństwo to również korzystanie ze ścieżek i pasów rowerowych, które separują ruch rowerowy od samochodowego.
Kodeks drogowy mówi dokładnie tak: „Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić”.

Mówiąc bardziej obrazowo chodzi o to, że musi jechać ścieżką rowerową wyznaczoną np. równolegle do drogi z normalnym ruchem samochodowym, a nie dowolnie i wybierać jazdę pośród aut. A tak niestety często się dzieje i nie chodzi tu tylko o wybierających gładki asfalt cyklistów szosowych.

[polecane]23152127,23149409;1;To też może Cię zainteresować[/polecane]

Jeśli rowerzysta korzysta z drogi dedykowanej zarówno jemu, jak też pieszym (znak C-13/16 z poziomą białą linią pośrodku), musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca oraz pierwszeństwa pieszym.

Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.