Eliza Gniewek-Juszczak

Młodzi mieszkańcy zrobili film o swoim mieście

Uczniowie wręczyli prezydentowi Wadimowi Tyszkiewiczowi płytę z filmem „Nowa Sól - miasto dla młodych” Fot. Archi. Urzędu Miejskiego Nowa Sól Uczniowie wręczyli prezydentowi Wadimowi Tyszkiewiczowi płytę z filmem „Nowa Sól - miasto dla młodych”
Eliza Gniewek-Juszczak

"Mam szczęście, że mieszkam w tym mieście" - tak mówią gimnazjaliści w swoim filmie o Nowej Soli, który w krótkim czasie obejrzało kilkanaście tysięcy osób.

- Obejrzałem ten film z przyjemnością. Byłem pozytywnie zaskoczony - przyznaje dyrektor gimnazjum nr 1 Paweł Juckiewicz.
Uczniowie wykonali film „Nowa Sól - miasto dla młodych” w ramach projektu edukacyjnego.

W filmie wystąpiły: Paulina Hajduk, Kamila Hominiec, Melissa Kawiak, Wiktoria Frąckowiak, Dominika Matarewicz. Kamera i montaż – Bartosz Sienkiewicz. Opiekunem uczniów była Ewa Szczepankowska. Razem z rowerzystami zwiedzamy najciekawsze miejsca w Nowej Soli, dowiadujemy się nie tylko gdzie spędzić ciekawie czas, ale też skąd powstała nazwa.

Zdaniem dyrektora szkoły warto podkreślić, że efekt prac wskazuje na coś nowego, co zaczyna się dziać w Nowej Soli. - Młodzi ludzie zaczynają postrzegać swoje miasto, jako atrakcyjne, interesujące miejsce - podkreśla P. Juckiewicz. - Mamy wiele ciekawych miejsc i osób, w oparciu o nie, mogą powstawać kolejne tego typu projekty. Początek jest bardzo dobry - podsumowuje dyrektor.

Film na profilu prezydenta Wadima Tyszkiewicza obejrzało kilkanaście tysięcy osób. - Wy jesteście dumni z miasta, a ja z Was. Brawo Wy. Kochajcie swoje miasto i się z nim utożsamiajcie. To wspólna, najbliższa sercu, nasza mała ojczyzna - ocenił prezydent Tyszkiewicz na FB.

- Filmik jest bardzo ciekawy pod względem formy i treści, aczkolwiek nie jest możliwe wyczerpanie, czy też pokazanie wszystkich walorów miasta. Obejrzałem go z wielkim zainteresowaniem, jako rodowity nowosolanin, któremu sprawy naszego miasta leżą głęboko na sercu i tym bardziej jestem dumny, że młode pokolenie myśli podobnie - przyznaje Ryszard Pytel.

O zdanie zapytaliśmy twórców przedsięwzięcia Solanin Film Festiwal, który odbędzie się w Nowej Soli 23-27 sierpnia. - Cieszy, że młodzież w gimnazjum podjęła się takiego projektu. Jest tu jakiś bakcyl filmowy, pomysł i taka młoda świeżość. Wiem, że nie jest łatwo zrobić film z ustalonym scenariuszem, dlatego gratuluję i czekam na kolejne filmy. Działać i się nie poddawać! - zachęca Konrad Paszkowski, prezes stowarzyszenia Solanin Film Festiwal. Film będzie wykorzystywany na geografii.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.