Młodzi o zdrowie dbają, o surówkach pamiętają

Czytaj dalej
Fot. Izabela Rachwalik
Izabela Rachwalik

Młodzi o zdrowie dbają, o surówkach pamiętają

Izabela Rachwalik

To był już dwunasty Tydzień Zdrowia w Szkole Podstawowej nr 1

SP nr 1 w Sulechowie znana jest z dbałości o rozwój i zdrowie swoich uczniów. Od dwunastu lat odbywa się tutaj Tydzień Promocji Zdrowia, w tym roku impreza właśnie się skończyła... Kto wpadł na pomysł tej akcji? Nauczycielki klas I-III: Alicja Zjawin i Ewa Karasiewicz.

- Na pomysł wprowadzenia do naszej szkoły cyklicznej imprezy na temat zdrowia wpadłyśmy z Ewą, gdy byłyśmy na studiach podyplomowych – mówi Alicja Zjawin. - Początki były skromne; własnoręczne robienie surówek, informowanie dzieci o zdrowym żywieniu. Ale z roku na rok impreza się rozszerzała i teraz trwa aż tydzień. W tym czasie nasi podopieczni zapoznają się z zasadami prawidłowego żywienia, pierwszą pomocą, mamy konkurs na warzywno - owocowe rzeźby, klasy uczestniczą także w konkursach plastycznych, pływackich i gimnastycznych. Proponujemy też konkurs wiedzy o zdrowym trybie życia dla klas szóstych, które mogą podsumować swoją wiedzę i sprawdzić, czego dowiedziały się przez ostatnie lata. To powoduje, że do tematyki zdrowia uczniowie podchodzą nie tylko teoretycznie, ale też praktycznie.

- Zdrowie to nie tylko dieta ale i sport, który w naszej szkole jest popularny - mówią uczniowie SP 1
Izabela Rachwalik - Zdrowie to nie tylko dieta ale i sport, który w naszej szkole jest popularny - mówią uczniowie SP 1

Dyrektor placówki, Sławomir Klementowski, wskazuje na duże zaangażowanie w Tydzień Promocji Zdrowia całej szkoły.

– Od osób, które dbają o porządek, poprzez samorząd rodzicielski, nauczycieli, pielęgniarkę i administrację, wszyscy starają się włączyć w działania, które proponowane są naszym uczniom. Dzięki temu środowisko szkolne mocno się integruje, a to sprawia, że nam, pracownikom chce się działać, a uczniom przychodzić do lubianej szkoły - powiedział dyrektor Sławomir Klementowski.

Tydzień Promocji Zdrowia jest dużą imprezą, w którą włączają się również rodzice. Współdziałają z dziećmi, pomagają im w tworzeniu rzeźb, wspomagają działania w szkole przynosząc sokowirówki. Prezentują także własne propozycje, które mogą ubarwić ten czas nauki i zabawy. Tak między innymi pojawiły się w szkole ciasta warzywne, które zdobyły uznanie wśród uczniów. Na pytanie, czy dzieciom podoba się ta akcja, wszystkie zgodnym chórem odpowiadają, że tak.

- Lubię Tydzień Zdrowia, bo w szkole jest wesoło, a poza tym możemy jeść przepyszne i zdrowe rzeczy – powiedziała Ola z klasy II a.
Każdy Tydzień Zdrowia ma swój temat przewodni. W tym roku była nim walka z hałasem, który ma zgubny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Na szkolnych korytarzach można było podziwiać plakaty, stworzone przez uczniów, które miały uczulać wszystkich na „hałaśliwy” problem.

Do szkolnej akcji włączyły się również instytucje.
- W tym roku pojawiła się u nas Żandarmeria Wojskowa, straż pożarna z Sulechowa, przedstawiciel PCK Sulechów, Straż Miejska, ale największą furorę zrobili ratownicy z Ratownictwa Wodnego Sława, którzy przyjechali do nas z psem – mówi Alicja Zjawin. - Dzieci były zafascynowane czworonożnym gościem, a jednocześnie uczyły się pierwszej pomocy. a ą

Izabela Rachwalik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.