Młodzi radni mają wiele pomysłów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Alicja Kucharska

Młodzi radni mają wiele pomysłów

Alicja Kucharska

Już po raz drugi, „dorosłej” Radzie Miejskiej doradzać będą młodzi radni. W założeniu Młodzieżowa Rada Miejska ma być głosem młodzieży, mówiącym o potrzebach młodych.

Podczas pierwszego posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej II kadencji młodzi odebrali zaświadczenia o wyborze na radnego oraz złożyli ślubowanie. Podczas, gdy w ubiegłym roku najważniejsze funkcje w MRM sprawowali panowie, w tym dominują panie. Na przewodniczącą MRM wybrano Kingę Naks z Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wiceprzewodniczącymi zostały Klaudia Fraszko z Powiatowego Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych oraz Alicja Kowalik z Publicznego Gimnazjum nr 1. – Chciałam znaleźć się w radzie, bo chcę mieć na coś wpływ, chcę zmienić Świebodzin, który nie jest zbyt otwarty na młodzież. Chcemy mówić o tym, co dla młodzieży ważne i wychodzić z inicjatywami – zapewnia Kinga Naks. Alicja Kowalik dodaje, że stworzono już zarys tematów, które będą omawiane podczas sesji. – Zaczniemy od remontu Świebodzińskiego Domu Kultury, który powinien być wizytówką miasta. Chcemy porozmawiać o możliwościach jego rozbudowy. Chcemy też porozmawiać o rozwoju sportu, bo mamy tylko reprezentację piłki nożnej oraz ręcznej, a jest wiele innych dyscyplin – zaznacza.

Podczas pierwszej sesji młodzi radni ułożyli plan pracy, który będą realizować podczas kolejnych spotkań. Będzie debata nad możliwościami spędzenia ferii zimowych, informacja o Budżecie Obywatelskim 2017 debata o oświacie, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, funkcjonowaniu orlików czy też propozycjach imprez z okazji Dnia Dziecka. Niemal na każdej z sesji, młodzi rajcy będą mieli okazję do rozmowy z osobami kompetentnymi w danej dziedzinie. – I mamy nadzieję, że nasze argumenty zostaną wysłuchane – podkreślają radne. – Myślę, że w tym roku w radzie znalazły się osoby, które naprawdę chcą się zaangażować w pełnienie swojej funkcji i tym samym coś zmienić. Może jeszcze nie do końca wiemy, co możemy zrobić, ale będziemy się starali zrobić jak najwięcej i mamy nadzieję, że radni będą traktować nas i nasze propozycje poważnie. Jesteśmy po to, żeby coś zrobić, a nie tylko, żeby być – komentuje przewodnicząca MRM.

Młodzi radni chcą zawalczyć o kulturę
Archiwum prywatne Młodzi radni chcą zawalczyć o kulturę

- Po pierwszej sesji wrażenia pozytywne. Widać zaangażowanie i aktywność – stwierdza Tomasz Olesiak przewodniczący Rady Miejskiej, koordynator młodzieżowej rady.

Skład MRM obok przewodniczącej i wiceprzewodniczących zasilają również: Mikołaj Hutnik i Ewelina Bańkowska (SOSW), Juliusz Duraj i Igor Matras (PG 3), Joanna Lipka (PG1), Szymon Szynka (ZSO), Aleksandra Sturtyńska i Nikola Trafas (PSP 7), Hanna Babiercka i Natalia Chmielarska (PSP 6), Izabela Boczkowska i Iga Frankowska (PSP Gościkowo), Tymoteusz Czyż i Filip Kamyszek (PSP 2) oraz Kacper Izbiański z PZSTiZ.

Kolejne posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej odbędzie się w listopadzie. Do tego czasu młodzi rajcy mają przeprowadzić w swoich szkołach sondę, która pokaże, czego faktycznie chce świebodzińska młodzież.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.