Młodzi radni mają wiele pomysłów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Alicja Kucharska

Młodzi radni mają wiele pomysłów

Alicja Kucharska

Już po raz drugi, „dorosłej” Radzie Miejskiej doradzać będą młodzi radni. W założeniu Młodzieżowa Rada Miejska ma być głosem młodzieży, mówiącym o potrzebach młodych.

Podczas pierwszego posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej II kadencji młodzi odebrali zaświadczenia o wyborze na radnego oraz złożyli ślubowanie. Podczas, gdy w ubiegłym roku najważniejsze funkcje w MRM sprawowali panowie, w tym dominują panie. Na przewodniczącą MRM wybrano Kingę Naks z Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wiceprzewodniczącymi zostały Klaudia Fraszko z Powiatowego Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych oraz Alicja Kowalik z Publicznego Gimnazjum nr 1. – Chciałam znaleźć się w radzie, bo chcę mieć na coś wpływ, chcę zmienić Świebodzin, który nie jest zbyt otwarty na młodzież. Chcemy mówić o tym, co dla młodzieży ważne i wychodzić z inicjatywami – zapewnia Kinga Naks. Alicja Kowalik dodaje, że stworzono już zarys tematów, które będą omawiane podczas sesji. – Zaczniemy od remontu Świebodzińskiego Domu Kultury, który powinien być wizytówką miasta. Chcemy porozmawiać o możliwościach jego rozbudowy. Chcemy też porozmawiać o rozwoju sportu, bo mamy tylko reprezentację piłki nożnej oraz ręcznej, a jest wiele innych dyscyplin – zaznacza.

Podczas pierwszej sesji młodzi radni ułożyli plan pracy, który będą realizować podczas kolejnych spotkań. Będzie debata nad możliwościami spędzenia ferii zimowych, informacja o Budżecie Obywatelskim 2017 debata o oświacie, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, funkcjonowaniu orlików czy też propozycjach imprez z okazji Dnia Dziecka. Niemal na każdej z sesji, młodzi rajcy będą mieli okazję do rozmowy z osobami kompetentnymi w danej dziedzinie. – I mamy nadzieję, że nasze argumenty zostaną wysłuchane – podkreślają radne. – Myślę, że w tym roku w radzie znalazły się osoby, które naprawdę chcą się zaangażować w pełnienie swojej funkcji i tym samym coś zmienić. Może jeszcze nie do końca wiemy, co możemy zrobić, ale będziemy się starali zrobić jak najwięcej i mamy nadzieję, że radni będą traktować nas i nasze propozycje poważnie. Jesteśmy po to, żeby coś zrobić, a nie tylko, żeby być – komentuje przewodnicząca MRM.

Młodzi radni chcą zawalczyć o kulturę
Archiwum prywatne Młodzi radni chcą zawalczyć o kulturę

- Po pierwszej sesji wrażenia pozytywne. Widać zaangażowanie i aktywność – stwierdza Tomasz Olesiak przewodniczący Rady Miejskiej, koordynator młodzieżowej rady.

Skład MRM obok przewodniczącej i wiceprzewodniczących zasilają również: Mikołaj Hutnik i Ewelina Bańkowska (SOSW), Juliusz Duraj i Igor Matras (PG 3), Joanna Lipka (PG1), Szymon Szynka (ZSO), Aleksandra Sturtyńska i Nikola Trafas (PSP 7), Hanna Babiercka i Natalia Chmielarska (PSP 6), Izabela Boczkowska i Iga Frankowska (PSP Gościkowo), Tymoteusz Czyż i Filip Kamyszek (PSP 2) oraz Kacper Izbiański z PZSTiZ.

Kolejne posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej odbędzie się w listopadzie. Do tego czasu młodzi rajcy mają przeprowadzić w swoich szkołach sondę, która pokaże, czego faktycznie chce świebodzińska młodzież.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.