Edward Gurban

Młodzi są już pewni: warto się angażować!

Edward Gurban

- Porządni ludzie powinni się angażować w działalność samorządu, by nie dopuścić do władzy ludzi niekompetentnych - mówią młodzi.

W ubiegłym tygodniu, w sali konferencyjnej nowosolskiego „Elektryka”, odbyła się symulacja obrad Sejmiku Lubuskiego, w ramach Lubuskiej Akademii Debat Szkolnych. Inicjatywa zorganizowana została przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Zielonej Górze. - W skali województwa lubuskiego udział w niej wzięło ok. 1.200 uczniów gimnazjów i szkół średnich - wyliczała nam dyrektor fundacji, Iwona Szablewska.

Nowosolska debata odbyła się z udziałem reprezentantów czterech szkół z powiatu: LO im. Baczyńskiego, „Elektryka”, Gimnazjum nr 2 w Nowej Soli oraz Gimnazjum w Lubięcinie. Czteroosobowe zespoły pracowały nad głosem w dyskusji na temat: „Czy warto angażować się w pracę samorządu lokalnego?”.

Co mówili młodzi ludzie? - Nowa Sól jest fajnym miastem, które cały czas się rozwija. Zawdzięczamy to naszemu dorosłemu prezydentowi miasta i starostwu powiatu. Ciągle dowiadujemy się czegoś nowego, uczymy się zasad demokracji. Stwierdzam, że na pewno warto działać w samorządzie lokalnym - komentował m.in. młodzieżowy prezydent Nowej Soli, uczeń LO, Mateusz Leśniewski. - Mamy wpływ na to, co się dzieje w naszej społeczności lokalnej - twierdziła także mieszkanka Kożuchowa, uczennica „Elektryka”, Marcelina. - Porządni ludzie powinni się angażować w działalność samorządu lokalnego, by nie dopuścić do władzy ludzi niekompetentnych - stwierdził ponadto Michał z „Elektryka”.

Oliwia, z LO apelowała z kolei: warto angażować się w samorząd lokalny, bo mamy wspólne potrzeby i cele. Jako młodzi ludzie tu będziemy żyć i rozwijać się. Musimy zadbać o naszą przyszłość - zaznaczała. Sam projekt i debatę młodzież również oceniała pozytwnie. - Myślę, że ta inicjatywa pomaga młodym ludziom dowiedzieć się, iż można naprawdę wiele zrobić dla swego otoczenia. Wielu rówieśników interesuje się polityką i wydaje mi się, że ta inicjatywa pomaga im dowiedzieć się, w jaki sposób mogą angażować się w różne sprawy - przekonywała m.in. Martyna Ziarek z Lubięcina. Zarówno organizatorzy jak i zaproszeni goście nie mieli wątpliwości, że wśród uczestników symulacji znajdują się przyszli włodarze miast i gmin, a także radni samorządów lokalnych. Obecni na spotkaniu samorządowcy: wiceprzewodniczący rady powiatu, Andrzej Ziarek, radny powiatu, Jarosław Piltz, członek zarządu powiatu, Andrzej Ogrodnik oraz wójt gminy Nowa Sól, Izabela Bojko, podzielili się także z młodzieżą swoimi doświadczeniami z działalności samorządowej. - Jak najszybciej zaczynajcie pracować na rzecz swojej społeczności - apelowali.

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.