Młodzi skaczą po fach

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Młodzi skaczą po fach

Leszek Kalinowski

Uczniowie nie chcą być murarzami, ale technikami drogownictwa bardzo chętnie. W ogólniakach hitem okazują się klasy medyczne.

Cukiernicy, cieśle, kucharze, monterzy, murarze, spawacze, stolarze, ślusarze, tynkarze... to tylko niektóre zawody deficytowe w Zielonej Górze. Małgorzata Kordoń, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy, prezentuje Barometr zawodów 2016. Można z niego wyczytać, jakie zawody są poszukiwane w danym powiecie, a jakich jest w nadmiarze, w przypadku których występuje równowaga.

Tymczasem śledząc nabór do szkół ponadgimnazjalnych można odnieść wrażenie, że młodzież nie bardzo chce wypełnić luki. Gimnazjaliści z klas trzecich mogą tylko do jutra składać wnioski do szkół. Tymczasem do wczoraj ani jedna osoba nie zgłosiła się do klasy monter mechanik czy mechanik motocyklowy w Elektroniku.

W Zespole Szkół Technicznych do szkoły zawodowej nie wpłynęło żadne podanie (klasy: mechanik monter maszyn i urządzeń, mechanik automatyki przemysłowej, operator obróbki skrawaniem, elektryk). W Zespole Szkół Zawodowych PBO nie ma chętnych na montera konstrukcji budowlanych. Tylko jedna osoba chce zostać murarzem-tynkarzem.

Do klasy Id (medycznej) w I LO wpłynęły 74 wnioski, a miejsc jest tylko 28

Większe zainteresowanie, co podkreśla od kilku lat, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Małgorzata Ragiel, jest technikami. Do budowlanego zgłosiły się 64 osoby, a miejsc jest tylko 26. Więcej kandydatów niż miejsc jest także w technikach: geodezji, architektury krajobrazu, organizacji reklamy. W Zespole Szkół Ekonomicznych największą popularnością cieszy się technik logistyk (64 kandydatów na 52 miejsca) i technik ekonomista (51 osób na 52 miejsca). W Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych - technik informatyk (73 na 84 miejsca), w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego - technik usług fryzjerskich (22 na 26 miejsc).

Jeśli zaś chodzi o ogólniaki, to w I LO najwięcej kandydatów złożyło podania do klasy medyczno-przyrodniczej (74 na 28 miejsc), pitagorejskiej (44/28), prawniczo-dziennikarskiej (40/28), w II LO - klasa akademicka (36/28), w III LO - medyczna (44/28), humanistyczno-prawna (65/56), w V LO - biomedyczna (65/28), humanistyczna (50/28), w VII LO_w klasach jest więcej miejsc niż kandydatów. W IV LO przygotowano 145 miejsc w klasach akademickich, a podań wpłynęło - 175.
Zdaniem dyrektora Sławomira Baranowskiego, młodzież dziś ma bardziej sprecyzowane plany niż przed laty. Wybory nie są przypadkowe.

- Im szybciej zdobędzie się teraz zawód, tym lepiej - uważa Maja Roszek z „szóstki” , która wybiera się do technikum usług turystycznych. A potem myśli o studiach. Patrycja Nowak chce zostać tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego. Zdecydowała się na II LO. Kasia Randla i Patryk Kibała złożyli podania do technikum geodezyjnego. Bo jak mówią, liczy się fach! Wiktoria Koziej zdecydowała się na technikum organizacji reklamy. Wierzy, że w przyszłości nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy. Michał Damecki wybrał ogólniak. Potem pójdzie na studia. Jakie? To będzie w dużej mierze zależało od sytuacji na rynku pracy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.