Młodzi Ukraińcy z wizytą w gminie

Czytaj dalej
Fot. M. Strzelczyk
Czesław Wachnik

Młodzi Ukraińcy z wizytą w gminie

Czesław Wachnik

Do Świdnicy przyjechała grupa 20 uczniów ze szkoły w Drohobyczu na Ukrainie. Będą oni w Polsce do niedzieli. Odwiedzą m.in. Zieloną Górę i Wrocław.

W niedzielę (29 maja) wieczorem przyjechała do Świdnicy grupa 20 uczniów szkoły ogólnokształcącej (uczą się tam dzieci od przedszkola do matury) z Drohobycza na Ukrainie. Z uczniami przyjechało dwóch opiekunów, nauczycieli języka polskiego, a wszystkich przywiózł wójt Adam Jaskulski.

Goście zamieszkali w domach uczniów szkoły w Świdnicy, a już wczoraj uczestniczyli w zajęciach. Ariza Jaz, zastępca wójta powiedziała nam: - Są to uczniowie w wieku od 12 do 16 lat nie tylko z rodzin z rodowodem polskim, ale też ukraińskich. A warunkiem przyjechania do Polski było uczestniczenie w lekcjach nauki języka polskiego. Goście z Ukrainy będą brali udział w lekcjach nie tylko języka polskiego, ale też z innych przedmiotów - dodała zastępca wójta.

Jerzy Piotrowski, dyrektor szkoły w Świdnicy potwierdził, że już wczoraj goście uczestniczyli w zajęciach szkolnych. - Przyjęliśmy zasadę, że uczniowie u których goście nocują, zabierają ich na swoje lekcje. Zresztą przybysze u naszych rodzin nie tylko nocują, ale też jedzą śniadania i kolacje. Natomiast obiady funduje szkoła - powiedział dyrektor.

Goście z Ukrainy w czasie poniedziałkowego obiadu. Śniadania i kolacje jedzą u rodzin uczniów, obiady funduje szkoła.
M. Strzelczyk Goście z Ukrainy w czasie poniedziałkowego obiadu. Śniadania i kolacje jedzą u rodzin uczniów, obiady funduje szkoła.

Pobyt ma jednak charakter bardziej rekreacyjno - wypoczynkowy. Stąd wieczorem zaplanowano ognisko z kiełbaskami, a w kolejnych dniach uczestniczenie w treningu szermierzy czy zawodach wędkarskich. Zaplanowano też wycieczkę do Palmiarni i Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, wycieczkę po starówce oraz do muzeum wojskowego Drzonowie i archeologicznego w Świdnicy. Odbędzie się też wycieczka do Wrocławia, połączona ze zwiedzaniem miasta. Dyrektor zapowiedział, że za rok planowana jest wycieczka grupy polskich uczniów do Drohobycza.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.