Moc klasycznej muzyki nad Odrą

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Zdzisław Haczek

Moc klasycznej muzyki nad Odrą

Zdzisław Haczek

Słowacki dyrygent Lukáš Pohůnek i japoński skrzypek Daichi Nakamura wystąpią w piątek, 26 lutego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej.

Trwa Festiwal Dni Muzyki nad Odrą. Cóż usłyszymy w piątek w Filharmonii Zielonogórskiej?

W ramach Muzyki Południa organizatorzy zapowiadają wirtuozowski Koncert skrzypcowy włoskiego mistrza Niccolo Paganiniego, który będzie zestawiony ze słowiańską symfoniką kompozytorów z Czech i Słowacji – znanego nam Antonina Dworzaka oraz pierwszy raz wykonywanego w Zielonej Górze słowackiego kompozytora Jana Cikkera. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej wystąpią słowacki dyrygent Lukas Pohunek i japoński skrzypek Daichi Nakamura. Początek o 19.00, bilety: 40 i 35 zł.

Lukáš Pohůnek należy do czołówki dyrygentów młodej generacji. Już drugi raz wystąpi na festiwale Dni Muzyki nad Odrą.
mat. prasowe Lukáš Pohůnek należy do czołówki dyrygentów młodej generacji. Już drugi raz wystąpi na festiwale Dni Muzyki nad Odrą.

Kolejnym festiwalowym wydarzeniem będzie III Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów. W sobotę, 5 marca o 19.00 orkiestrę symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzą dyrygenci: Taras Vergun (Ukraina), Artem Mielnikow (Białoruś), Adam Domurat (Polska) i Dimitry Matwiyenko (Rosja). Bilety w promocyjnych cenach: 12 zł (uczniowie, studenci), 20 zł (posiadacze karty „Zgrani 50 +” oraz „Lubuska Karta Dużej Rodziny”.

Natomiast dzień wcześniej, 4 marca festiwal zawita do Rzepina. O 17.00 w Miejskim Domu Kultury utwory Mozarta, Musogorskiego, Gershwina, wykona Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.