AIP

Modelka, celebrytka, twarz kampanii. Przez doping może stracić dużo pieniędzy

AIP

Maria Szarapowa została przyłapana na dopingu. Grozi jej nawet czteroletnia dyskwalifikacja. U rosyjskiej tenisistki wykryto lek meldonium.

Była liderka światowego rankingu (obecnie zajmuje siódme miejsce) została zawieszona od soboty, 12 marca do odwołania. - Substancja stosowana jest przy chorobach kardiologicznych, niedokrwiennych. Rozkurcza naczynia krwionośne, zwiększa możliwość transportowania tlenu przez krew.

Dzięki temu zażywająca go osoba ma lepszą wydolność, może być wystawiona na działanie cięższego treningu czy wysiłku podczas zawodów.

Niewątpliwie ta substancja może być stosowana w sporcie jako doping - przyznał dyrektor Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, Michał Rynkowski. - Stosowanie meldonium jest traktowane jako twardy doping. Grozi jej za to od dwóch do czterech lat dyskwalifikacji - dodał przedstawiciel specjalnej komisji.

Szarapowa to nie tylko czołowa tenisistka świata, ale również modelka, celebrytka.

Rosjanka była twarzą kampanii reklamowych m.in. takich marek jak: Sony Ericsson, Nike, Porsche. Sponsorzy Szarapowej już wycofują się z umów. - Jesteśmy zaskoczeni i zasmuceni tym, co się wydarzyło. Na okres śledztwa w sprawie zażywania przez Marię Szarapową niedozwolonych środków zawieszamy z nią współpracę. Będziemy jednak monitorować sytuację - czytamy w oświadczeniu firmy Nike, która wspierała Rosjankę już jako 11-latkę.

A. Radwańśka: Nie ukrywam, że był to dla mnie szok, ale jestem w stanie zrozumieć tłumaczenia Marii. Nie od dziś wiadomo, że tak naprawdę w każdego rodzaju tabletce mogą się znaleźć śladowe ilości niedozwolonych substancji. Przez to, gdy jestem chora, nie przyjmuję żadnych innych leków niż aspiryna, bo tylko ona jest pewna.

W 2010 obie strony podpisały ośmioletni kontrakt wart 70 milionów dolarów plus procent od sprzedaży jej własnej linii odzieżowej. Dzięki temu, a także kontraktom z innymi firmami Szarapowa od 11 lat przoduje w rankingach najlepiej zarabiających sportsmenek świata.

Ten szokujący fakt postanowili wykorzystać marketingowcy z piłkarskiego Górnika Zabrze. Na plakacie meczowym umieścili zdjęcie Szarapowej i obok dopisali: „Hej Maria, potrzebujesz dopingu? Najlepszy doping zapewnia Torcida!”.

AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.