Tomasz Skłodowski

MON Macierewicza czyści nocą służby

Tomasz Skłodowski

Wielka kłótnia o Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO.

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO nie zostało przez nas akredytowane, podjęte działania to wewnętrzna sprawa polskich władz - poinformowało w piątek biuro prasowe Kwatery Głównej NATO w Brukseli po kontrowersyjnej, nocnej akcji przejęcia pomieszczeń CEK przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. „Centra eksperckie są międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, które są finansowane i obsadzane krajowo albo przez więcej krajów i pracują razem z sojuszem, ale nie są organami NATO” - czytamy w komunikacie prasowym sojuszu.

Oznacza to, że wprowadzenie w piątek przez MON nowego kierownictwa do CEK jest w pełni legalne. Oświadczenie NATO przeczy informacjom podawanym przez płk. Krzysztofa Duszę, dotychczasowego szefa CEK. Przekonywał on w piątek w mediach, że przejęcie instytucji przez podwładnych ministra Antoniego Macierewicza było niezgodne z prawem, bo CEK jest instytucją NATO i odwołać lub powołać dyrektora można tylko w porozumieniu z rządami Słowacji i dziewięciu krajów NATO, które uczestniczą w projekcie. - To działanie poza prawem, nie uznaję decyzji MON - mówił płk Dusza. - W historii NATO nie zdarzyło się chyba, żeby kraj członkowski zaatakował placówkę NATO - komentował z kolei rano w Sejmie Tomasz Siemoniak, były szef MON. Ocenił, że Polska traci w ten sposób wiarygodność.

Informacjom tym zaprzeczał Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Poinformował, że wprowadzenie nowego szefa CEK płk. Roberta Bali odbyło się legalnie, a rząd Słowacji został o tym zamiarze poinformowany pisemnie i ustnie.

- Nie chcieli odejść oraz nie chcieli podporządkować się decyzji szefostwa MON. To jest armia. Nie może być tak, że funkcjonariusze podejmują działania bez zgody szefostwa - powiedział minister Macierewicz portalowi Niezalezna.pl. Wobec płk. Duszy wszczęto postępowanie karne, inni żołnierze odmawiający wykonania rozkazu zostaną ukarani dyscyplinarnie.

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO zostało utworzone w październiku. Jego zadaniem miało być „prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń kontrwywiadowczych, uczestnictwo w pracach nad rozwojem doktryn i koncepcji NATO, zwłaszcza w obszarze służb kontrwywiadowczych”.

Tomasz Skłodowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.