Może będzie ulica prof. Gila, ks. Popiełuszki...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Może będzie ulica prof. Gila, ks. Popiełuszki...

Leszek Kalinowski

Jak będziemy nazywać nowe ulice i ronda w Zielonej Górze? Sprawdź, co proponuje komisja ds. nazewnictwa w naszej radzie

Dyskusja o tym, jak nazywać w mieście nowe ulice i ronda toczy się od dawna. W radzie powołano nawet komisję, która zajęła się tymi sprawami. Jej przewodniczący, Marek Budniak, mówi, że członkowie pracowali nad znalezieniem odpowiedzi na wiele nurtujących mieszkańców pytań. Nie tylko w kontekście tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Choć wiadomo, są w mieście trzy ulice, które budzą wątpliwości. Chodzi o ul. Armii Ludowej, 9 Maja oraz 22 Lipca (te dwie ostatnie znajdują się w Zielonej Górze Przylepie).

Komisja proponuje - tak też chcą mieszkańcy - by Armii Ludowej zastąpić ul. Władysława Jagiełły, ul. 9 Maja - ul. 8 Maja, a ul. 22 Lipca zostawić, ale pod warunkiem, umieszczenia przy niej tablic informacyjnych. Jakich? Że 22 lipca nie dotyczy roku 1944, lecz 1018, kiedy to Bolesław Chrobry odniósł zwycięstwo nad Jarosławem Mądrym (wyprawa kijowska).

Dlaczego tak? Bo koszty zmiany nazwy byłyby dla działających przy niej przedsiębiorców zbyt duże. - Mam nadzieję, że ekonomia zwycięży i nie będziemy musieli zmieniać tej nazwy - komentuje pan Mieczysław, który dodaje, że w Niemczech nawet pomników z czerwonymi gwiazdami nikt nie zburzył. To świadectwa historii.

Komisja złożyła też kilka propozycji, gdyby powstały nowe ulice czy ronda. Mogłyby to - jej zdaniem - być ulice: prof. Janusza Gila, ks. Jerzego Popiełuszki, Ryszarda Kaczorowskiego, Lecha Kaczyńskiego, Zbrodni Wołyńskiej, Kresowian... Jak podkreśla M. Budniak, powinniśmy też zwracać uwagę na to, by nie nadawać ulicom, które są poboczne, krótkie, osiedlowe nazw ważnych postaci.

Być może zmienią się też nazwy rond w mieście. Niektórzy bowiem sugerują, by wskazywały one sołectwa w sąsiedztwie których się znajdują. By jednak nie burzyć dotychczasowego porządku proponuje się by np. rondo Rady Europy nazwać rondem Chynów - Rady Europy, rondo Ireny Sendlerowej - rondem Przylep - Ireny Sendlerowej itd.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.