Możesz mieć wpływ na przyszłość miasta

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Możesz mieć wpływ na przyszłość miasta

Czesław Wachnik

Sprawdź, jak zmieni się Jędrzychów i os. Zdrojowe w Zielonej Górze. I zgłoś uwagi.

Szykują się spore zmiany w planach zagospodarowania osiedla Zdrojowego, a szczególnie osiedla Jędrzychów V Północ. Już w piątek 20 maja Urząd Miejski w Zielonej Górze wyłoży do publicznej wiadomości projekt planu przestrzennego zagospodarowania fragmentu osiedla Zdrojowego. Będzie on dotyczył fragmentu położonego przy ulicy Zdrojowej, tuż przed Lidlem, po prawej stronie jadąc od ulicy Batorego. To teren koło bazy wojskowej, obecnie niewykorzystany. Po drugiej stronie ulicy znajduje się wiele budynków m.in. KTBS-u.

Jak nam powiedziała szefowa biura urbanistyki i planowania miasta Małgorzata Maśko - Horyza wspomniany teren jest przewidywany pod zabudowę wielorodzinną. Mają to być bloki o maksimum czterech kondygnacjach. Dodatkowo zaplanowano parkingi, zarówno przed blokami, pod blokami jak też przy drodze. Jak dodała nam Małgorzata Maśko - Horyza inwestorowi zostanie wskazane ile na przyszłym osiedlu ma powstać parkingów. -Inwestor może za naszą zgodą zaplanować część parkingów przy drodze. I tak się pewnie stanie - dodaje szefowa urbanistytki.

Każdy z mieszkańców może przyjść i wnieść swoje uwagi do planów

Zapewne więcej kontrowersji wzbudzi propozycja zmian planu na Jędrzychowie V Północ. Będzie ona dotyczyła terenu pomiędzy ulicami Nowojędrzychowską, Botaniczną, Kożuchowską, Jędrzychowską i Makową. Jak nam dodała szefowa biura urbanistyki dotychczas obowiązujący plan pochodzi sprzed prawie 30 lat, a od tego czasu wiele się zmieniło. Dodatkowo jego zapisy są zbyt ogólne, dlatego konieczne jest ich doprecyzowanie. Tym bardziej, że w ostatnich latach mieszkańcy zgłosili wiele wniosków. Chociażby dotyczących zmiany przeznaczenia gruntów na inny typ zabudowy mieszkaniowej.

Przykładowo z jednorodzinnej wolnostojącej na bliźniaczą czy nawet szeregową. Projekt nie przewiduje lokalizacji bloków. Jednak przewidziano budowę małych domów wielorodzinnych dla maksymalnie sześciu rodzin z wspólną klatką schodową. I chyba kwestia nie mniej ważna, a mianowicie dotycząca łącznika ulicy Kożuchowskiej z rondem Zesłańców Sybiru. Łącznik ten wzbudza kontrowersje wielu mieszkańców. Nasza rozmówczyni podkreśliła, że łącznik ma przebiegać na terenie leśnym, a jedynie przy fragmencie ulicy Kożuchowskiej znajdzie się obok istniejącej zabudowy.

Barbara Górecka: - Dobrze, że przy Zdrojowej powstaną kolejne mieszkania. Inwestorzy nie mogą jednak zapominać o parkingach.
Mariusz Kapała Barbara Górecka: - Dobrze, że przy Zdrojowej powstaną kolejne mieszkania. Inwestorzy nie mogą jednak zapominać o parkingach.

Oba projekty będą wyłożone od 20 maja do 13 czerwca w godz. 8.00-14.00 w pokoju 809 w Urzędzie Miasta przy ul. Podgórnej 22. Tam można będzie plany obejrzeć oraz złożyć swoje uwagi na piśmie. Będą one przyjmowane do 27 czerwca. Natomiast 2 czerwca w przypadku Zdrojowego i 8 czerwca Jędrzychowa o godz. 13.00 w pokoju 810 zaplanowano dyskusję. Zgłoszone uwagi będą rozpatrywane przez prezydenta. O ile nie zostaną przyjęte, wtedy trafią na posiedzenie rady miejskiej. I to od radnych zależy czy trafią do uchwalonych przez nich planów przestrzennego zagospodarowania.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.