Możesz skutecznie przyswoić wiedzę

Czytaj dalej
Fot. 123rf
opr. szal

Możesz skutecznie przyswoić wiedzę

opr. szal

Najpierw chwila prawdy. Większość uczniów i studentów odkłada naukę na ostatnią chwilę. Ci, którzy ją wcześniej planują, pozostają w zdecydowanej mniejszości.

Prokrastynacja - tak fachowo nazywamy przekładanie na później. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że to nieskuteczny sposób przyswajania nowych treści. To właśnie rozłożenie nauki w czasie sprzyja trwalszemu przechowywaniu materiału. Stosowanie długich przerw między kolejnymi powtórzeniami jest korzystniejsze od uczenia się skomasowanego.

Dlaczego powtarzanie jest tak cenne? Między innymi dlatego, że najlepiej zapamiętujemy te informacje, które dotarły do mózgu na początku (efekt pierwszeństwa) i pod koniec (efekt świeżości) jednej naukowej sesji. Zatem im częstsze przerwy, tym więcej materiału zostaje nam w pamięci na dłużej.

Ważne jest, aby podczas nauki nic nas nie rozpraszało. Czyli należy wybrać miejsce od-izolowane od otoczenia, bez telefonu, telewizji czy portali społecznościowych. Przygotujmy wszystkie materiały. Warto więc mieć na biurku stos wszystkich posiadanych materiałów, a na komputerze otwarte pliki z notatkami.

Przygotujmy sobie dokładny plan nauki. Może być luźny, ale niech ma formę kwadracików do odhaczania. Najlepiej skoncentrować się na jednym temacie przez określony czas. Jeśli podczas jednego dnia będziemy skakać z tematu na temat, trudno opanować niezbędną wiedzę. Ustalmy, że np. przez jeden lub dwa tygodnie zajmujemy się wyczerpująco jedną tematyką.

Nie traćmy czasu na zbędne powtórki materiału, który doskonale znamy, tylko dlatego że jest na tej samej stronie, co materiał, którego nie umiemy. To strata czasu! Skupmy się na rzeczach, które rzeczywiście wymagają uwagi.

Statystycznie każdy z nas traci godzinę dziennie na dojazd do szkoły czy pracy, stanie w kolejce czy czekanie na kogoś. Wykorzystajmy każdą taką chwilę na naukę – to idealne momenty na przejrzenie kilku kartoników lub odsłuchanie nagrań z obcymi słówkami. Naprawdę warto.

źródło: www.psychologia-spoleczna.pl

Lubisz odkładać naukę na ostatnią chwilę? Niestety, stres, zarywanie nocy i zmęczenie nie pomogą ci przyswoić nauki na odpowiednim poziomie.
123rf Dźwięki o wysokiej częstotliwości mają stymulujący wpływ na mózg, z kolei muzyka o powolnym rytmie spowalnia rytm serca i oddechu

Muzyka pomaga w nauce

Muzyka oddziałuje na psychikę, wpływa też na ciało w poziomie organicznym. Udowodniono oddziaływanie muzyki na napięcie mięśni, oddychanie, trawienie i rytm serca. Istnieją przekazy, że trzej dyrygenci zmarli nagle na podium, dyrygując tym samym fragmentem Wagnerowskiego „Tristana”.
Rytm stanowi serce muzyki. To element, który najbardziej na nas działa. Dźwięki o wysokiej częstotliwości mają stymulujący wpływ na organizm. Aby pobudzić koncentrację i możliwości intelektualne, szczególnie polecane są takie instrumenty jak fortepian, skrzypce, wiola, flet, harfa i obój. Muzyka o powolnym rytmie, czyli w tempie largo, od 56 do 64 uderzeń metronomu na minutę, prowokuje spowolnienie rytmu serca i oddechu, co jest korzystne dla ciała i czynności mózgu. Pewne rodzaje muzyki sprzyjają zharmonizowaniu obu półkul mózgowych, zmuszając je do wspólnej pracy. Chodzi tu głównie o muzykę z okresu baroku, czyli początków XVIII wieku i kompozytorów takich jak Vivaldi, Telemann, Corelli, Haendel, Bach, Haydn, Mozart, ale także Schumann, Schubert, Bizet i Beethoven.

Przy tych kompozycjach warto się uczyć

źrodło: „Jak uczyć się szybko i skutecznie” C. Drapeau

Lubisz odkładać naukę na ostatnią chwilę? Niestety, stres, zarywanie nocy i zmęczenie nie pomogą ci przyswoić nauki na odpowiednim poziomie.
123rf Kiedy czytasz, twój świat zostaje przeniesiony w inne miejsce, więc nie czujesz natłoku trudów codziennego życia

Czytaj książki, to się opłaca

Im więcej książek przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów. Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć. Czytanie wzmacnia „mięśnie pamięci”, tak samo jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty.
Kiedy czytasz, twój świat zostaje przeniesiony w inne miejsce, więc nie czujesz natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Czytając zaledwie kilkanaście minut dziennie, zmniejszasz poziom hormonów stresu. Książki przekazują wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Sprawia to, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi.
Im więcej czytamy, tym więcej wiemy, czytanie korzystnie wpływa na zasób naszej wiedzy. Książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości z różnych dziedzin. Ponadto zyskujemy nie tylko własną opinię na temat danej książki i jej autora, ale możemy także wyrobić sobie indywidualny pogląd na temat problemów, sytuacji przedstawianej w książce, rozszerzamy i zgłębiamy nasz punkt widzenia na określoną sprawę.

Te książki warto przeczytać
„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry Arcydzieło, po które powinien sięgnąć każdy dorosły. Mądra opowieść o miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugą osobę.
,,Rok 1984” George Orwell Antyutopia i przerażający obraz państwa totalitarnego. Akcja dzieje się w Londynie. Wielki Brat obserwuje każdy ruch obywateli.
„Władca pierścieni” John R. R. Tolkien Najwybitniejsza powieść fantasy wszech czasów. Bohaterowie, wśród których są krasnolud, elf, hobbici i ludzie, wyruszają zniszczyć pierścień Saurona.
„Miłość w czasach zarazy” Gabriel García Márquez Z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością napisana powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci.
Wybrane pozycje ze stu książek wszechczasów według „The Guardian”.

opr. szal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.