Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Majka Lisińska-Kozioł

Można sprawić, by dzieciom z hospicjum śmiały się oczy

Moja córeńka, moje dzieciątko, gwiazdeczka moja - mówi mama siedemnastoletniej dziś Gabrysi Fot. fot. Agnieszka Cynarska - Taran/almaspei Moja córeńka, moje dzieciątko, gwiazdeczka moja - mówi mama siedemnastoletniej dziś Gabrysi
Majka Lisińska-Kozioł

Od czasu, gdy doktor Małgorzata Musiałowicz i pielęgniarka Barbara Jabłońska założyły Hospicjum Domowe Alma Spei dla dzieci minęło dziesięć lat. - Dajemy małym pacjentom komfort życia bez bólu, a ich rodzinom poczucie bezpieczeństwa i odwagę. Karmimy ich nadzieją. To właśnie znaczy Alma Spei.

Wiele dzieci, które doktor przyjmowała - już pożegnała. Choćby Wiktorka, rezolutnego chłopca z dystrofią mięśniową. Śmiały mu się oczy do zwierząt w ZOO. Na hospicyjnej wycieczce w Jałowcowej Górze wołał - szybciej, szybciej! - a wolontariuszka, ledwie się wyrabiała na zakrętach. Pożegnała się z nami Asia.

Urodziła się zdrowa, ale gdy zaczęła słabnąć lekarze byli bezradni. Nie ma już maleńkiej Lilianki, nie ma Nikosia ani Bartusia, który odszedł tuż przed Bożym Narodzeniem; bracia wysłali mu świąteczną kartkę do nieba. Nie ma też Krzysia, ale Krzyś ma powody do radości, bo urodziły mu się dwie zdrowe siostry. I nie ma Sebastiana, siedemnastolatka, który kochał motocykle. - Była noc, nie mógł oddychać, podałam mu lek a tata chłopaka otworzył okno. Lepiej ci spytałam? - Lepiej - szepnął. Westchnął tylko i już go nie było - opowiada Aneta Motyczyńska, pielęgniarka; w hospicjum od początku.

Zaczęła tu pracować, gdy cała instytucja mieściła się w małym pokoju pełnym teczek i dokumentów. Ledwie dało się tam upchnąć pożyczony sprzęt medyczny. Przez te dziesięć minionych lat hospicjum otoczyło opieką ponad 180 dzieci. Jeżdżąc do nich personel pokonał z górą milion kilometrów.

Ponad 220 par włączyło się do akcji „Ślub z sercem” i przekazało pieniądze za kwiaty na rzecz chorych dzieci. Zebrano ponad 2500 paczek pampersów i wyprawiono 300 przyjęć urodzinowych. Dzięki dobrym ludziom Domowe Hospicjum Alma Spei ma dziś 5 asystorów kaszlu (ok. 22 tys. zł sztuka), 40 pulsoksymetrów, 50 ssaków, 30 koncentratorów tlenu i 10 pomp infuzyjnych. Są też auta kupione za pieniądze z 1 procenta, podarowane przez WOŚP Jurka Owsiaka i ufundowane przez sponsorów. - W szpitalu, gdzie pracowałam wcześniej dzieci zdrowiały. Tym hospicyjnym zdarza sie to rzadko. Chodzi jednak o to, by mogły być w domu - mówi Aneta, pielęgniarka.

Jak Radzio z Kukowa, który skończył niedawno roczek. Ma burzę jedwabistych blond włosów i tylko zdrowia dostał za mało. Ma za sobą operację serduszka, przetrwał sepsę i wyłoniono mu stomię. Do życia potrzebny jest mu ssak, sonda i koncentrator tlenu. Radziu nie siedzi, nie mówi, słabo widzi, a na nieznane odgłosy reaguje niepokojem. - Wbrew prognozom lekarzy w domu stan Radzia się ustabilizował, a ja odetchnęłam - mówi mama. - Szpitalne życie może obrzydnąć. Zwłaszcza, że starszy synek też mnie potrzebuje. Tu jest nam lepiej a hospicjum daje poczucie bezpieczeństwa. I czasami zapewnia odrobinę zwykłej radości. Trochę normalności.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • jak wygląda codzienna praca w takim hospicjum? 
 • jak choroba dzieci wpływa na życie ich i ich rodziców?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Majka Lisińska-Kozioł

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.