Mroczna tajemnica pod Zieloną Górą. Niektóre płyty na cmentarzu są pęknięte. Pod nimi widać krypty

Czytaj dalej
Fot. Anna Wańczko/Archiwum
Anna Wańczko

Mroczna tajemnica pod Zieloną Górą. Niektóre płyty na cmentarzu są pęknięte. Pod nimi widać krypty

Anna Wańczko

Niedaleko centrum Zielonej Góry w Jeleniowe znajduje się tajemniczy cmentarz. - Byłam tu raz i trafiłam przypadkiem. Po zmroku nigdy nie chciałabym się tam znaleźć - mówi z przymrużeniem oka pani Ania, nasza Czytelniczka. Cmentarz jest dość dobrze ukryty za wzniesieniem i ma niezwykłą historię. Jego ruiny to miejsce bardzo tajemnicze i mroczne...

[spis_tresci][/spis_tresci]

Ciała dwóch noworodków

Mówi się, że zrujnowany cmentarz skrywa makabryczną historię. Podobno pochowano na nim potajemnie ciała dwóch noworodków, które rzekomo miały zostać zamordowane tuż po urodzeniu. Do zdarzenia miało dojść zaraz po zakończeniu wojny. Historię potwierdzają tutejsi mieszkańcy, jednak dowody, o ile istniały, zapewne już dawno zaginęły.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:
[polecany]24347911[/polecany]

Ktoś zapala znicze na grobach

Niewiele już zostało z dawnego miejsca pochówku przedwojennych mieszkańców tych okolic. Jednak na zachowanych mogiłach wciąż jeszcze można przeczytać nazwiska osób w nich spoczywających, a także daty ich śmierci. Widać też, że ktoś odwiedza nagrobki i zapala na niektórych z nich znicze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
[polecane]23104705, 23037611, 22961055, 22960989[/polecane]

Miejsce nie należy do bezpiecznych, niektóre płyty kamienne są odsunięte, odsłaniając mroczną czeluść znajdujących się w ziemi krypt. Wystarczy chwila nieuwagi i można solidnie się pokiereszować.

Miejsce ukryte w lesie

XIX-wieczna nekropolia jest położona na małym wzniesieniu w lesie za dzielnicą Zielonej Góry - Jeleniowem, nieopodal drogi biegnącej w kierunku Niwisk. Nie jest w żaden sposób oznaczona, dlatego trzeba się nieco wysilić, by pomiędzy drzewami wypatrzyć pozostałości po nagrobkach. Przed wojną chowano tu tutejszych mieszkańców. Jednak po wybuchu II Wojny Światowej pochówki przeniesiono do Ochli. Ostały się jedynie te, które znaleźć można tu do dziś.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ CMENTARZA:

Anna Wańczko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.