MSZ myśli o kontroli na granicach w lipcu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Magdalena Nałęcz

MSZ myśli o kontroli na granicach w lipcu

Magdalena Nałęcz

Minister Waszczykowski nie wyklucza przywrócenia kontroli na polskiej granicy w lipcu, kiedy w kraju odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

– Nie chciałbym być złym prorokiem, ale musimy się liczyć z zachowaniami niekorzystnymi, przecież Europa jest ciągle nękana przez akty terroryzmu. To też musimy brać pod uwagę i zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami – powiedział Witold Waszczykowski we wtorek, podczas drugiego dnia swojej wizyty w Watykanie, której głównym celem jest przedyskutowanie sposobu organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Szef MSZ stwierdził, że duża część spotkań z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem była poświęcona kwestiom bezpieczeństwa podczas kwietniowych obchodów 1050. rocznicy jubileuszu chrztu Polski i – przede wszystkim – ŚDM. Waszczykowski poinformował, że być może w lipcu, kiedy to wydarzenie oraz szczyt NATO będą miały w Polsce miejsce, zostaną przywrócone kontrole na granicach.

Plan ŚDM ma niebawem przekazać strona kościelna

– Sytuacja wydaje się być pod kontrolą, natomiast trudno przewidzieć, jak ona będzie się rozwijała przez następne 4–5 miesięcy, jeśli nastąpi np. kolejna fala emigrantów do Europy. W odpowiedzi na to niektóre państwa będą w dalszym ciągu próbowały zamknąć granice bądź narzucić ścisłą kontrolę – powiedział minister. Szef MSZ odniósł się również do kwestii zaangażowania polskiej armii w Syrii i reakcji Watykanu na tę zapowiedź.

– Rozmawialiśmy o tym podczas dwóch spotkań, uznaliśmy wspólnie, że problem emigrantów i uchodźców można rozwiązać tylko poprzez zagwarantowanie pokoju w tych miejscach, z których pochodzą. Nasze zaangażowanie na rzecz pokojowego rozwiązania zostało przyjęte z uznaniem – powiedział Waszczykowski.

W ciągu kolejnych dni ma zostać opublikowany plan wizyty papieża Franciszka podczas ŚDM. Po rozmowach przeprowadzonych z watykańskimi hierarchami dzień wcześniej szef MSZ podkreślił, że „sprawa bezpieczeństwa jest kluczowym zadaniem podczas Światowych Dni Młodzieży”.

– Będziemy starać się przyjąć wszystkich, którzy to udokumentują lub zagwarantują nam, że są zainteresowani przede wszystkim pielgrzymką –_stwierdził Waszczykowski i dodał, że ewentualną wizę pielgrzymi otrzymają za darmo.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się między 26 a 31 lipca w Krakowie. Składają się na nie centralne dni spotkań młodzieży z papieżem Franciszkiem oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie oraz koncerty i przedstawienia.

Autor: Magdalena Nałęcz

Magdalena Nałęcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.