Muzea ożywają nocą

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Zdzisław Haczek

Muzea ożywają nocą

Zdzisław Haczek

Bitwy, skarby, koncerty, odkrywanie tajemnic... - tego weekendu Europejska Noc Muzeów. Placówki szeroko otwierają podwoje.

Zielona Góra
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w sobotę na Grecką Noc w Muzeum. W bloku atrakcji, który potrwa od 17.00 do północy m.in.: Nie udawaj Greka – happening w wykonaniu Teatru Terminu A Quo, warsztaty plastyczne, Hellada w rytmie Zorby – recital piosenki greckiej w wykonaniu Yannisa Bourasa, konkurs wiedzy o historii i kulturze Grecji, tańce Greków pontyjskich, pokaz fryzur starożytnych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, Grecy wśród nas i na Ziemi Lubuskiej, pokaz slajdów podróżniczych, Grecja od kuchni i w pieśniach, koncert w wykonaniu zespołu Kolos – Jorgosa i Antonisa Skoliasów w cyklu Jazzujące Muzeum, liryka Wojciecha Śmigielskiego w obrazach Joanny i Michała Hrisulidis , malarstwo Telemacha Pilitsidisa.
Muzeum Ziemi Lubuskiej, sobota, 17.00 - 24.00, wstęp wolny.
(HAK)

Chaplin zwycięża, Hitler upada
Kostrzyn nad Odrą. Noc Muzeów w twierdzy Kostrzyn będzie miała filmowy charakter. Od 19.00 będzie można zwiedzić Bastion Filip. O 21.00 na dużym ekranie - pokaz filmu z Charlie Chaplinem „Charlie żołnierzem” z 1918 r. przy akompaniamencie grającego na żywo zespołu Czerwie. O 22.00 – pokaz głośnego niemieckiego filmu „Upadek” z 2004 r. o ostatnich dniach Adolfa Hitlera i jego świty.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn, sobota, 19.00 - 21.00, wstęp wolny.
(HAK)

Co wiesz o Nowej Soli?

Nowa Sól. W programie Nocy w Muzeum m.in. otwarcie wystawy „Spotkanie z akwafortą” z kolekcji Artura i Mateusza Buttlerów, zwiedzanie z przewodnikiem wystaw „Wnętrza mieszczańskie”, „Militaria”, „Nowa Sól - Powstanie - Lokacja - Rozwój”, projektowanie kartek pocztowych, prelekcja „Nowa Sól na dawnej fotografii”, fotozabawy, wspólne malowanie obrazu.
Muzeum Miejskie, dziś, 17.00 - 22.00, wstęp wolny.
(HAK)

Noc pełna skarbów
Świdnica. Podczas Nocy w Muzeum Archeologicznum Środkowego Nadodrza m.in. pierwsza (przed konserwacją i opracowaniem) publiczna prezentacja ostatnio odkrytych skarbów brązowych kultury łużyckiej z Nowego Kramska, Kumiałtowic i Nowych Czapli, skarbu brązowego kultury unietyckiej z Marcinowic oraz skarbu monet z „lasu”. Do tego miniprelekcje prowadzone przez archeologów.
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, sobota, 17.00 - 22.00.
(HAK)

Cel, pal! W bitewnym zgiełku
Drzonów. Inscenizacja batalistyczna czy pojedynki rycerzy? To żelazne punkty X Europejskiej Nocy Muzeów w Lubuskim Muzeum Wojskowym. Inne atrakcje to m.in.: koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania, pokazy grup rekonstrukcji historycznej i pojazdów wojskowych, współczesnego wyposażenia wojskowego, Jednostek Strzeleckich z regionu, koncert piosenki żołnierskiej, wojskowa grochówka.
Lubuskie Muzeum Wojskowe, sobota, 18.00 - 22.00, wstęp wolny.
(HAK)

Noc jubileuszowa
Świebodzin. Muzeum Regionalne w Świebodzinie świętuje 45-lat istnienia. W programie Jubileuszowej Nocy Muzeów m.in.: występ kapeli koźlarskiej Kotkowiacy ze Zbąszynka, koncert Tria B.C.C. z utworami m.in. zespołu A.S.O., otwarcie wystawy „Zapomniane dziedzictwo. O archeologii wokół miasta Świebodzin”, prezentacje: „Zagadki wczesnośredniowiecznego cmentarzyska w Jordanowie”, „O zapinkach, czyli czym spinano szaty 2000 lat temu”, wczesnośredniowieczne grody w Grodziszczu.
Muzeum Regionalne, dziś, 16.30 - 22.30, wstęp wolny.
(HAK)

„Brzdąc” i nocne zwiedzanie miasta

Żary. Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego zaprasza od 20.00. O 21.00 zaplanowano plenerowy seans filmu „Brzdąc” z Charlie Chaplinem z 1921 r. - z muzyką graną na żywo przez zespół Czerwie. Ok. 22.00 - nocne zwiedzanie miasta z przewodnikiem.
Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, dziś, 20.00 - 24.00, wstęp wolny.
(HAK)

Konkursy historyczne i gabinet dentystyczny

Gorzów Wlkp. Noc Muzeów w Gorzowie organizuje Spichlerz. Impreza skierowana jest zarówno do dzieci (przygotowano dla nich wiele atrakcji - niespodzianek), jak i dorosłych. Program: 15.30 - konkurs dla dzieci „Nocny tropiciel muzealny”; 18.00 - test wiedzy historycznej ; 19.00 - wernisaż wystawy „Urok starego gabinetu dentystycznego”; 22.00 - finisaż wystawy szkła artystycznego „Udo Edelmann – rzeźbiarz, projektant szkła, projektant ”.
Spichlerz, ul. Fabryczna 1, sobota, 15.30 - 22.00, wstęp wolny.
(SNDR)

Jedna noc, dwa muzea i moc atrakcji
Słońsk/Ośno Lubuskie. W Noc Muzeów otwarte będzie Muzeum Martyrologii w Słońsku i Muzeum Ziemi Torzymskiej w Ośnie. Ich zwiedzanie będzie połączone. W pierwszej kolejności, warto zajrzeć do Słońska. Oto program: 16.30 - 17.00, wystawa pamiątek regionalnych; 17.00-17.45 - zwiedzanie muzeum; 17.45-18.00 - wejście na teren byłego więzienia w Słońsku, pod tzw. Ścianę Śmierci; 18.00-18.30 wyjazd do Ośna. W Ośnie: zwiedzanie muzeum i kościoła św. Jakuba. Po powrocie do Słońska: 20.00 gawęda Z. Czarnucha; 21.00-22.00 zwiedzanie zabytkowego młyna w Słońsku.
Muzeum Martyrologii, dziś, 13.30 - 22.00, wstęp wolny.
(SNDR)

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.