Muzeum nam urośnie

Czytaj dalej
Fot. AC Studio Poznań
Leszek Kalinowski

Muzeum nam urośnie

Leszek Kalinowski

Dzięki rozbudowie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze pokażemy prace Złotego Grona, które dziś leżą w magazynie. Zaprezentujemy też losy osadników.

Muzeum Ziemi Lubuskiej mogłoby pokazać więcej. Sęk w tym, że brakuje miejsc wystawienniczych. I choć o rozbudowie placówki mówi się od dawna, szansa na realizację zamierzeń pojawia się właśnie teraz. Oczywiście dzięki unijnym funduszom. Koszt inwestycji to około 15 mln zł.

- Koncepcja rozbudowy ma już siedem lat. Przygotowało ją poznańskie AC Studio. Teraz musimy ją trochę uaktualnić, bo zmieniły się np. normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego - mówi dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania. - W momencie, gdy ona będzie gotowa, wystąpimy o fundusze i pozwolenie na budowę.

Jeśli będą pieniądze, to w ciągu dwóch lat, muzeum będzie znacznie większe. Co się znajdzie w zmodernizowanym budynku? - Idea jest taka, by powstały w nim trzy nowe ekspozycje: lubuska historia miasta, osadników po 1945 oraz Złotego Grona - wylicza Leszek Kania.

Na ostatnim spotkaniu marszałek Elżbieta Polak stwierdziła, że koncepcja jest bardzo dobra. W zachodniej Polsce brakuje placówki, która pokazywałaby losy osadników. - Kilkakrotnie prezydent Janusz Kubicki deklarował, że też włączy się w rozbudowę i miasto zapewni wkład własny - dodaje L. Kania.

Zdaniem Władysława Karlickiego, miasto z małego stało się dziś 140-tysięcznym Zasługuje na porządne muzeum. Karolinę Macieszyk cieszy fakt, że znajdzie się w nim też wystawa o Złotym Gronie. - Widziałam dwa lata temu ekspozycję poświęconą temu zbiorowi sztuki polskiej. Byłam zachwycona - przyznaje. - Kolekcja obejmuje blisko 300 prac 180 artystów z lat 60. i 70. Wystawy i sympozja Złotego Grona organizowane były u nas w latach 1963 – 1981... - Bardzo nam też zależy na tym, by powstały sale do zajęć edukacyjnych. Ta część naszej działalności również jest bardzo ważna - dodaje dyrektor muzeum. - Potrzebujemy także nowoczesnych magazynów, zapewniających odpowiednią wilgotność i warunki do przechowywania zbiorów. Znajdzie się miejsce na nowoczesną salę konferencyjną.

Muzeum Ziemi Lubuskiej dzięki dobudowie od strony podwórka zyska wiele nowych możliwości.
AC Studio Poznań Muzeum Ziemi Lubuskiej dzięki dobudowie od strony podwórka zyska wiele nowych możliwości.

Powiększenie powierzchni budynku o prawie 600 mkw. wpłynie korzystnie nie tylko na funkcjonalność obiektu, ale także na jego estetykę. Obiekt będzie przyjazny osobom niepełnosprawnym czy mającym problemy z poruszaniem się. A dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii - także środowisku.

Dobudowana część muzeum ma być wyższa od istniejącej. Ale różnicę będzie widać jedynie od ul. dra Pieniężnego. Tu także będzie wejście i oszklona winda na wszystkie kondygnacje (co też będzie efektowne). Dzięki temu będzie można zlikwidować duży podjazd przed wejściem głównym do muzeum.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.