Muzeum w Nowej Soli dostało niezwykły prezent. To fotografie, które mogą mieć nawet 150 lat!

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Muzeum w Nowej Soli dostało niezwykły prezent. To fotografie, które mogą mieć nawet 150 lat!

Filip Pobihuszka

To najprawdopodobniej najstarsze ujęcia wykonane na ulicach Nowej Soli. Chyba bardzo trudno będzie o jeszcze starsze fotografie?
Z tych, które mamy w zbiorach i z tych, które znamy, to są najstarsze zdjęcia. To połowa XIX wieku, jedną z fotografii datujemy przed rokiem 1869, więc to są w zasadzie początki fotografii.

Ale zdjęcia nie są interesujące tylko ze względu na swój wiek, prawda?
Są interesujące głównie z tego względu, że pokazują Nową Sól wkrótce po tym, jak w mieście powstało wiele interesujących obiektów, a z kolei przed rozbudową innych, równie interesujących. Jest tu chociażby zdjęcie kościóła św. Michała przed przebudową, która miała miejsce w latach 70. XIX wieku, i jest to zdjęcie unikatowe, bo dotychczas nie wiedzieliśmy jak w rzeczywistości wyglądał korpus kościoła przed tą przebudową. Jest też kilka ciekawych ujęć portu, stacjki kolejowej czy fabryki nici.

Wielu ujęć nie można dziś odtworzyć, bo nie pozwala na to dzisiejsza zabudowa.

Cztery zdjęcia pojawiły się już na facebooku w formie zagadki. Kiedy nowosolanie będą mogli zobaczyć całą kolekcję?
Chcemy zorganizować taką miniwystawę w maju, przy okazji Nocy Muzeów, poświęconą Nowej Soli na starych fotografiach. Nie przeznaczamy na nią osobnej sali, prawdopodobnie będzie to hol. Całości towarzyszyć będzie też specjalny pokaz wraz z omówieniem. Oczywiście oprócz wspomnianej dwudziestki będą tam też inne, równie ciekawe zdjęcia.

W związku z tym, że oryginały zdjęć są niewielkich rozmiarów, przygotowaliśmy już kopie wydrukowane na większych planszach.

A w jaki sposób takie rarytasy trafiły pod dach nowosolskiego muzeum?
Te zdjęcia otrzymaliśmy w darze od przyjaciół muzeum, państwa Więckowskich ze Stuttgartu, którzy od czasu do czasu śledzą aukcje internetowe w Niemczech, kupują różne materiały i nas nimi obdarowują już od wielu lat. Warto wspomnieć, że najstarszy wizerunek Nowej Soli który znamy, grafika z 1755 roku, przedstawiające osiedle braci morawskich, również została podarowana nam przez państwo Więckowskich, wiele lat temu.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.