Na balkonie wykluły się pustułki. Teraz zostały zaobrączkowane [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Zdjęcie Czytelniczki
Tomasz Rusek

Na balkonie wykluły się pustułki. Teraz zostały zaobrączkowane [WIDEO]

Tomasz Rusek

W poniedziałek wieczorem zaprzyjaźniony ornitolog ostrożnie zaobrączkował ptaki, które wykluły się na balkonie naszej Czytelniczki z Gorzowa.

Tak, tak, prawda - było trochę zamieszania i strachu.

I owszem, cztery małe ptaki były spłoszone.

Jednak jak zwykle pan Mariusz, doświadczony ornitolog i leśnik, delikatnie, szybko i profesjonalnie założył im obrączki, a potem jeszcze delikatniej odniósł do gniazda, czyli... do doniczki na balkonie wieżowca przy ul. Gwiaździstej. Bo cztery pustułki właśnie tam sobie mieszkają - w donicy naszej Czytelniczki Doroty.

O pani Dorocie pisaliśmy już wiele razy, bo pustułkową matką chrzestną została po raz piąty! Co roku jej donicę wybiera kolejny ptak i tu składa jaja. W tym roku jajeczek było pięć, ale tylko z czterech wykluły się pisklaki. Zaczęły witać się z tym światem symbolicznie - w dzień matki. Pani Dorota od tej pory nie korzysta z balkonu - by nie płoszyć ptasiej mamy, która regularnie przylatuje do maluchów ze smakołykami (martwe myszy, jaszczurki i inne mięsne pyszności...).

Po co oznakowuje się pustułki? Z tego samego powodu, co inne ptaki - by kiedyś móc odczytać kiedy i dokąd doleciały. Czasami udaje się dokonać kilka odczytów w ciągu życia ptaka, czasami tylko jeden - gdy ptak zostaje znaleziony martwy.
Pani Dorota nie ma żadnych złudzeń - ptaki już niedługo odlecą z jej balkonu. Ale może za rok pojawią się nowe jajeczka? Trzymamy kciuki!

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.